RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Berlin stoi za projektem Trzaskowskiego? Poseł KO: To straszenie Niemcami

Lider Ruchu Wspólna Polska Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Hanna Bardo)
Lider Ruchu Wspólna Polska Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Hanna Bardo)

Media ujawniły, że tuż przed powstaniem Campusu Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski spotykał się z politykami z Niemiec. – Naszym naturalnym partnerem są Niemcy, bo mamy wiele wspólnych spraw, jak Nord Stream 2. Nie dziwię się więc temu, że Trzaskowski jest bardziej skłonny rozmawiać z politykami niemieckimi niż na przykład hiszpańskimi, bo ich specyfika kraju i priorytety są inne niż polskie – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Niemieckie rozmowy Rafała Trzaskowskiego. Media podają nowe fakty

Dwa tygodnie przed ogłoszeniem powstania Campusu Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski spotkał się online z politykami niemieckiej chadecji, a także...

zobacz więcej

Lider Ruchu Wspólna Polska organizuje Campus Polska Przyszłości. Wśród partnerów inicjatywy znajdują się m.in. niemiecka Fundacja Konrada Adenauera, Robert Schuman Institute czy International Republican Institute.

Teraz „Gazeta Polska” przekazała, że przed ogłoszeniem wydarzenia Rafał Trzaskowski spotkał się z politykami niemieckiej chadecji, reprezentantką Junge Union (młodzieżówki CDU/CSU), ambasadorem Niemiec w Polsce, a także z przedstawicielami Fundacji Adenauera (w 99 proc. finansowanej ze środków niemieckiego rządu). Jak czytamy, „na czele Rady Powierniczej Fundacji stoi Wolfgang Schüssel, od 2019 r. członek Rady Dyrektorów rosyjskiego Łukoila”.

Zobacz także:  Kontrowersyjny pomysł Trzaskowskiego. Dziennikarka TVN protestuje

Poncyljusz: Nasze życie jest osadzone w realiach międzynarodowych


– Fundacja Adenauera jest jedną z najaktywniejszych w Unii Europejskiej. Ja nie znam przykładu innego kraju, który miałby tak dobrze jak Niemcy zorganizowaną sieć fundacji. Ja się na to nie oburzam i sam pamiętam, że PiS uczestniczył w różnych rozmowach i spotkaniach inspirowanych przez Fundację Adenauera – mówi portalowi tvp.info Paweł Poncyljusz. Poseł Koalicji Obywatelskiej wskazuje na rok 2004 i wcześniejsze, gdy jako młody poseł PiS–u z innymi działaczami jeździli na spotkania organizowane właśnie przez tę organizację.

Jest decyzja ws. Nord Stream 2. Ekspert: Polska musi iść w trzech kierunkach

USA dały zielone światło dla budowy Nord Stream 2. Prof. Tomasz  Grzegorz Grosse wyjaśnia, że Stany chcą się skupić na rywalizacji z Chinami, a w...

zobacz więcej

– Bo na pewno część zagadnień, o których będzie mowa na Campusie, ma wymiar międzynarodowy, dotyczy funkcjonowania UE. To każdego dnia przekłada się na nasze życie, jak sprawa kopalni Turów. Nie da się funkcjonować tylko w ramach jednego kraju. Coraz częściej nasze życie jest osadzone w realiach międzynarodowych, europejskich czy sąsiedzkich – tłumaczy.

Trzaskowski patrzy na Europę, czy na Berlin?


Polityk Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że na wspomnianych spotkaniach w niemieckiej fundacji pojawiali się również parlamentarzyści z krajów skandynawskich czy Europy Środkowo–Wschodniej.

Zobacz także:  Trzaskowski odchodzi z Platformy i startuje sam w wyborach. Sondaż

– Wymienialiśmy poglądy na różne sprawy i nie widzę w tym nic zdrożnego, ale jeśli ktoś będzie chciał straszyć Niemcami, no to będzie straszył – stwierdza.

Pawła Poncyljusza pytamy więc, czy nie dziwi go, że póki co dobiegają nas głównie doniesienia o ścisłej współpracy Rafała Trzaskowskiego z Niemcami, a bardzo rzadko – z przedstawicielami innych państw europejskich.

Trzaskowski za zamknięciem kopalni w Turowie: Nie ma innego wyjścia

Jest orzeczenie sądowe i rządzący muszą się do niego zastosować – powiedział Rafał Trzaskowski komentując decyzję TSUE, która nakazuje Polsce...

zobacz więcej

– Mam nadzieję, że to się nie skończy na jednym kraju. Rafał Trzaskowski jest mocno usadowiony w EPP (Europejska Partia Ludowa – przyp. red.), rodzinie chadeckiej. Spodziewam się, że goście na tym Campusie będą też z innych państw. Naszym naturalnym partnerem są Niemcy, bo mamy wiele wspólnych spraw, jak Nord Stream 2 czy szerzej bezpieczeństwo energetyczne i dziesiątki innych. Nie dziwię się temu, że bardziej jesteśmy skłonni rozmawiać z politykami niemieckimi niż na przykład hiszpańskimi, bo ich specyfika kraju i priorytety są inne niż polskie – zaznacza.

Poseł KO: Nie utraciliśmy suwerenności


Poncyljusz ocenia w rozmowie z portalem tvp.info, iż „to podprogowe straszenie, że Niemcy będą determinować polską politykę, jest niesłuszne”.

Zobacz także: Badani oceniają, kto powinien być liderem PO. Gdzie uplasowali się Rafał Trzaskowski i Borys Budka?

– Od lat 90 niemieckie fundacje były aktywne, jeśli chodzi o Polskę i nie sprawiło to, że utraciliśmy suwerenność na rzecz Niemiec. Oni prowadzą taką działalność. Oczywiście, że jest w tym promowanie własnego punktu widzenia, jeśli chodzi o sprawy europejskie i promocja swojego kraju. Nikt nam, Polakom, nie zabrania też tego robić – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej