RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jest nazwisko kandydata PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich

Senator niezależna Lidia Staroń będzie kandydatką PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich – poinformował szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak zapowiedział, jej kandydatura ma zostać zgłoszona w czwartek. – Jestem rzecznikiem ludzi od 20 lat – podkreśliła senator Staroń na konferencji prasowej.

Wstrzymał się od głosu nad RPO. Libicki mówi nam o powodach i wspomina Bodnara

Adam Bodnar miał poglądy lewicowe, wychwalał Martę Lempart, ale lewicowej rewolucji nie zrobił – mówi senator Jan Filip Libicki o dorobku...

zobacz więcej

Wcześniej już wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy Porozumienie przedstawiło swojego kandydata na RPO – był nim prof. Marek Konopczyński. Jednak w środę poinformował, że rezygnuje się ubiegania się o ten urząd z braku poparcia „największego sejmowego ugrupowania”.

Trudny wybór RPO


Ponieważ Konopczyński nie uzyskał akceptacji PiS, teraz Porozumienie nie zamierza udzielić poparcia kandydatowi koalicjanta na RPO i poprze kandydata, którego zgłosi PSL. Mówi się, że będzie to prof. Marcin Wiącek.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział w czwartek rano dziennikarzom, że kandydatką PiS na RPO będzie senator niezależna Lidia Staroń.

Staroń: Nie jestem w żadnej partii, działam dla ludzi


W czwartek Lidia Staroń powiedziała dziennikarzom, że PiS ma jej „zgodę” na wystawienie jej kandydatury na RPO.

– Musiałam podjąć decyzję, więc decyzję podjęłam, bo jestem rzecznikiem ludzi, ale od 20 lat, tylko nie byłam nigdy formalnym – powiedziała Staroń. Stwierdziła, że rozmawiała ze „wszystkimi” na temat swojej kandydatury.

Wybranowski: Nie warto płakać po Bodnarze

Opuszczający stanowisko rzecznika praw obywatelskich dr Adam Bodnar miał umiejętności, swoistą „iskrę bożą” i narzędzia, by być - jak śp. dr Janusz...

zobacz więcej

– Rozmawiałam ze wszystkimi o wszystkim, także o prawie, o ustawach; mam poparcie, jeśli chodzi o notariuszy, spółdzielnie – mówiła kandydatka na RPO. Zapewniła, że będzie kontynuowała rozmowy z różnymi ugrupowaniami, także z opozycją sejmową.

Staroń podkreśliła, że zawsze była politykiem niezależnym. – Nie jestem w żadnej partii, więc przede wszystkim działam dla ludzi. Moją partią są ludzie – oświadczyła. – Trudno byłoby działać, gdybym nie miała narzędzi – dodała.

Termin mija w czwartek


Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Termin zgłaszania w Sejmie kandydatów na RPO upływa w czwartek o godz. 16.

Zobacz także: Nowy kandydat na RPO. „Porównywał Kościół do ZOMO”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej