RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Spór w USA: „Oddanie Putinowi dominacji nad europejską energetyką”

Nord Stream 2. Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. EPA/SERGEI ILYIN / KREMLIN POOL/SPUTNIK / PAP/EPA)
Nord Stream 2. Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. EPA/SERGEI ILYIN / KREMLIN POOL/SPUTNIK / PAP/EPA)

Najwyższy rangą republikanin zasiadający w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA Michael McCaul ocenił, że gdyby prezydent USA chciał, wciąż mógłby zatrzymać budowę Nord Stream 2. Dodał, że cena za zorganizowanie spotkania Joego Bidena z Władimirem Putinem jest bardzo wysoka.

Jest decyzja ws. Nord Stream 2. Ekspert: Polska musi iść w trzech kierunkach

USA dały zielone światło dla budowy Nord Stream 2. Prof. Tomasz  Grzegorz Grosse wyjaśnia, że Stany chcą się skupić na rywalizacji z Chinami, a w...

zobacz więcej

Prezydent USA Joe Biden został ostatnio zapytany przez korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie Marka Wałkuskiego, dlaczego pozwala Niemcom i Rosji Kontynuować budowę Nord Stream 2. Przywódca Stanów Zjednoczonych, odpowiedział: „Ponieważ jest już prawie ukończony, to po pierwsze”.

– Poza tym to nie jest tak, że mogę pozwolić na coś Niemcom albo nie. Byłem przeciwny Nord Stream 2 od samego początku, ale gdy objąłem urząd, gazociąg był prawie ukończony i wprowadzenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji europejskich – mówił Biden.

Zobacz także:  Budowa Nord Stream 2. USA nałożyły sankcje na rosyjskie firmy i statki

Teraz te słowa zacytował ważny przedstawiciel Republikanów w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

USA-Rosja reset 2.0? Są szczegóły spotkania Bidena z Putinem

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin, spotkają się 16 czerwca w Genewie – poinformował we wtorek w komunikacie Biały...

zobacz więcej

„Ostro krytykuje prezydenta USA za rezygnację z sankcji” – relacjonuje wpis Michaela McCaula polski korespondent.

Jak ocenił Amerykanin, rezygnacja z sankcji to cena, jaką trzeba zapłacić za zorganizowanie zbliżającego się spotkania USA-Rosja. Prezydenci Joe Biden i Władimir Putin spotkają się 16 czerwca w Genewie. „Komunikat płynący z Waszyngtonu wskazuje na chęć zbliżenia między oboma mocarstwami. Resetu chce zresztą część urzędników Białego Domu” – informowała Agencja Reutera.

Zobacz także:  „Biden udzielił Putinowi rozgrzeszenia”. Amerykański dziennik krytykuje prezydenta

McCaul ocenił, że Stany zostawiają Rosji panowanie nad europejską energetyką i Ukrainą. „Obwinianie poprzednika to słaba wymówka” – napisał polityk.

Na koniec ocenił, że gdyby prezydent USA miał taką wolę, budowę Nord Stream 2 można by zatrzymać nawet teraz – przestrzegając zasad prawa i zapowiadanych wcześniej sankcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej