RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lek na COVID-19 oparty na przeciwciałach zatwierdzony. Jak działa Sotrovimab?

Sotrovimab należy do przeciwciał monoklonalnych (fot. Getty Images)
Sotrovimab należy do przeciwciał monoklonalnych (fot. Getty Images)

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach COVID-19 leku o nazwie Sotrovimab. Jest on oparty na przeciwciałach klonalnych, zostałopracowany przez firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology.

COVID-19 jak sezonowe przeziębienie? Tak może być dzięki odporności populacji

W przyszłej dekadzie COVID-19 może stać się nie bardziej groźny od zwykłego przeziębienia, czy kataru – uspokajają uczeni z University of Utah....

zobacz więcej

Zgodnie z zaleceniami producentów leku jest on przeznaczony do leczenia łagodnego do umiarkowanego COVID-19 u osób w wieku od 12 lat. Nie jest dopuszczony do stosowania u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 lub wymagających tlenoterapii.

Jak działa lek?


Opublikowane w marcu przez firmy z siedzibami w Londynie i San Francisco wstępne wyniki badań klinicznych nad środkiem wykazały, że podanie leku wiązało się z 85-proc. zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i śmierci w porównaniu z grupą, która nie otrzymała tej terapii.

Jak informują w komunikacie obie firmy, Sotrovimab jest dostarczany w pojedynczych fiolkach jednodawkowych. Poszczególne fiolki i etykiety na opakowaniach kartonowych Sotrovimabu są wyraźnie oznaczone „Do użytku w ramach zezwolenia na stosowanie w sytuacjach awaryjnych”. Sotrovimab należy do klasy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi, które naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm w celu zwalczania infekcji. Producenci precyzują, że „Sotrovimab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z epitopem w domenie SARS-CoV-2, wiążącej receptor białka wypustek”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej