RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Przez pandemię Polacy piją więcej jednego z trunków? Wzrost importu z Portugalii

Izolacja sprzyja piciu większej ilości alkoholu niż przed pandemią (fot. Shutterstock)
Izolacja sprzyja piciu większej ilości alkoholu niż przed pandemią (fot. Shutterstock)

W okresie pandemii nie słabnie zainteresowanie winem pochodzącym z Portugalii. Jego eksport w pierwszym kwartale tego roku zwiększył się o 13 proc., m.in. dzięki polskiemu rynkowi. Polacy mieli kupić o ponad 40 proc. więcej wina niż analogicznym okresie 2020 r.

Alkohol wspiera budżet. W 2020 r. wydaliśmy więcej niż rok wcześniej

Polacy w 2020 r. wydali na trunki 39,1 mld zł, ponad 1000 zł na głowę. To więcej niż rok wcześniej, głównie przez 10-proc. wzrost akcyzy – pisze...

zobacz więcej

Z opublikowanych w środę danych promującej portugalskie wina organizacji ViniPortugal wynika, że od stycznia do kwietnia tego roku sprzedaż tego typu trunków na zagranicznych rynkach zwiększyła się o 13 proc. w porównaniu do podobnego okresu w 2020 r., przekraczając poziom 200 mln euro. Jak powiedział lizboński ekspert gastronomiczny Miguel Pinto, wzrost konsumpcji portugalskiego wina to efekt jego popularności wśród rodzin, które choć rzadziej korzystały z restauracji i barów, to częściej nabywały te trunki do posiłków.

Ze statystyk ViniPortugal wynika, że największe wzrosty sprzedaży tego trunku odnotowano w Polsce – 42,2 proc. oraz Finlandii – 37,7 proc. W sumie między styczniem a kwietniem 2021 r. do Polski wyeksportowano z Portugalii wina o wartości 7,1 mln euro.

Tymczasem z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Lizbonie (INE) wynika, że COVID-19 nie ograniczył zagranicznej sprzedaży portugalskich win nawet w 2020 r., czyli w pierwszym roku pandemii. Ich eksport zwiększył się pod względem wartościowym do poziomu 846 mln euro, czyli o 3,2 proc., wobec 2019 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej