RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemieckie rozmowy Rafała Trzaskowskiego. Media podają nowe fakty

Na krótko przed ogłoszeniem powstania Campusu Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski spotkał się z politykami niemieckiej chadecji, a także z przedstawicielami finansowanej przez Berlin Fundacji Adenauera oraz reprezentantką Junge Union (młodzieżówki CDU/CSU) i ambasadorem Niemiec w Polsce – opisuje tygodnik „Gazeta Polska”. Rodzi to pytania o zagraniczne źródła finansowania nowej, pozastołecznej inicjatywy prezydenta Warszawy. – Powinno to być w sposób jednoznaczny wyjaśnione – ocenił na antenie TVP Info rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Zajęty polityką, nieobecny w pracy. Ratusz: Nieobecność Trzaskowskiego jest „usprawiedliwiona”

Rafał Trzaskowski dużo podróżuje po całej Polsce. A to Wrocław, a to Opole, gdzie ogłosił, że „jest przede wszystkim skupiony na zarządzaniu...

zobacz więcej

Ruch Rafała Trzaskowskiego Wspólna Polska na przełomie sierpnia i września organizuje Campus Polska Przyszłości, czyli tygodniowe wydarzenie na terenie Kortowa, miasteczka akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wśród partnerów wydarzenia – jak czytamy na stronie internetowej inicjatywy – znajdują się: Robert Schuman Institute, International Republican Institute oraz niemiecka Fundacja Konrada Adenauera.

Niemieckie pieniądze i związki z rosyjskim koncernem


W środę tygodnik „Gazeta Polska” donosi, że na krótko przed ogłoszeniem przedsięwzięcia prezydent Warszawy spotkał się w formule online z niemieckimi politykami. Zresztą nie tylko – w rozmowach mieli wziąć udział przedstawiciele finansowanej przez Berlin Fundacji Adenauera oraz reprezentantka Junge Union (młodzieżówki CDU/CSU) i ambasador Niemiec w Polsce.

Gazeta dodaje, że szefem Fundacji Adenauera jest Norbert Lammert, w latach 2005–2017 przewodniczący Bundestagu. „Z kolei na czele Rady Powierniczej Fundacji stoi były chadecki kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel, który – co warto podkreślić – od 2019 roku zasiada w Radzie Dyrektorów rosyjskiego Łukoila” – czytamy.

„Niezależnie od tego, czy finansowany przez Niemców Capus dla polskiej młodzieży był właśnie efektem tych rozmów, nie jest to jedyna związana z niemieckimi pieniędzmi inicjatywa, w której uczestniczy Trzaskowski” – napisała „GP”.

Spychalski o zagranicznym źródle finansowania projektu Trzaskowskiego


– To jest oczywiście zaskakujące – powiedział w środę na antenie TVP Info rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
teraz odtwarzane
Spychalski o źródłach finansowania Campusu Trzaskowskiego

– To jest jeden z najbardziej prominentnych polityków największej partii opozycyjnej (...) Jeżeli jego przedsięwzięcie jest finansowane przez podmioty w innym państwie, to naprawdę budzi to zdziwienie i powinno to być w sposób jednoznaczny wyjaśnione – dodał, komentując medialne doniesienia.

Zobacz także: Pereira o inicjatywie Trzaskowskiego: Trzymam kciuki za wasz Campus

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej