RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina rozczarowana niezaproszeniem na szczyt NATO

Na Ukrainie trwa wojna hybrydowa, rozpętana przez Rosję  (fot. Alpeyrie\ullstein bild via Getty Images)
Na Ukrainie trwa wojna hybrydowa, rozpętana przez Rosję (fot. Alpeyrie\ullstein bild via Getty Images)

Ukraina jest rozczarowana niezaproszeniem jej na najbliższy szczyt NATO – stwierdził szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Jednocześnie polityk wyraził niezadowolenie „powolnym tempem integracji jego kraju z Sojuszem Północnoatlantyckim”.

Szef NATO: Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę sił na Ukrainie i wokół niej

Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę swoich sił na Ukrainie i wokół niej, zaprzestać prowokacji i natychmiast doprowadzić do deeskalacji...

zobacz więcej

Szef resortu dyplomacji Ukrainy zaznaczył, że nie może zrozumieć, dlaczego jego kraj nie będzie uczestniczył w zaplanowanym na 14 czerwca szczycie NATO. Kułeba mówił, że nie może zrozumieć, jak można nie znaleźć formatu dla uczestnictwa Ukrainy na szczycie NATO, zwłaszcza w kontekście agresywnych działań Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie i w basenie Morza Czarnego.

Minister podkreślił, że Kijów jest wdzięczny za potwierdzanie przez Sojusz polityki otwartych drzwi, ale takie stanowisko nie zmienia się od 2008 r. Przekonywał, że dla Ukrainy ważne jest, aby polityka otwartych drzwi nie przemieniła się w politykę karmienia obietnicami. Szef ukraińskiego MSZ zaznaczył, że jeśli w 2008 roku na szczycie w Bukareszcie obiecano, że Ukraina i Gruzja staną się członkami NATO i następnym krokiem będzie nadanie im Planu Działań na Rzecz Członkostwa, to trudno sobie wyobrazić lepszy ku temu moment niż 2021 rok.

Agresywna polityka Rosji. Jak zareaguje Unia Europejska, NATO i USA? [WIDEO]

Korespondencja dziennikarza Wiadomości Marcina Tulickiego z Geniczeska na południu Ukrainy.

zobacz więcej

Według ostatnich badań połowa Ukraińców jest za wstąpieniem ich kraju do NATO. Przeciwna poszerzeniu Sojuszu jest Rosja. Uważa, że zabiegi byłych republik ZSRR o przystąpienie do NATO są niebezpieczne zarówno dla tych państwa, jak i dla Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej