RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na nowo opowiedzieć historię wielkiego Polaka. TVP wspiera Rok Mikołaja Kopernika

Koncerty, widowiska, filmy dokumentalne i zupełnie nowe formaty, które przybliżą postać Mikołaja Kopernika, zapowiedziano w środę we Fromborku. To właśnie tam, obok miejsca pochówku polskiego astronoma, podpisano list intencyjny dotyczący współpracy Telewizji Polskiej i Archidiecezji Warmińskiej w przygotowaniach do Roku Mikołaja Kopernika, który będziemy obchodzić za dwa lata. Prezes TVP Jacek Kurski podziękował arcybiskupowi warmińskiemu Józefowi Górzyńskiemu za zainicjowanie tej współpracy.

„Kopernik był pilnym studentem”. Naukowcy zbadali odręczne zapiski genialnego astronoma

Kilkaset odręcznych zapisków, wykonanych przez samego Mikołaja Kopernika, odkryto w zbiorach biblioteki seminarium duchownego „Hosianum” w...

zobacz więcej

Dopiero za dwa lata, w 2023 roku, będziemy obchodzić Rok Mikołaja Kopernika, ale przygotowania do tego wydarzenia właśnie się zaczynają.

– Misją telewizji publicznej jest być tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, 480. rocznica śmierci wybitnego astronoma, które przypadają za dwa lata, są właśnie taką okazją – mówił w środę we Fromborku prezes Telewizji Polskiej.

Rok Mikołaja Kopernika. Co przygotuje Telewizja Polska


Jacek Kurski wyraził przy tym wdzięczność arcybiskupowi warmińskiemu za zainicjowanie współpracy z TVP. – Nie ma lepszego miejsca, które ma taki pierwiastek duchowy i taki genius loci jak właśnie to miejsce, gdzie się znajdujemy – kilkadziesiąt metrów od grobu Mikołaja Kopernika. I nie ma genialniejszego umysłu niż Mikołaj Kopernik – powiedział.

Prezes TVP poinfomował, że w najbliższym czasie będą pojawiać się kolejne szczegóły dotyczące obchodów Roku Mikołaja Kopernika: będą koncerty, widowiska, nowe filmy dokumentalne i inne formaty, za które będzie odpowiadał dyrektor TVP Nauka Robert Szaj, pasjonat astronomii – wyjaśnił Kurski. – Jest naszą rolą i naszym zadaniem tak opowiedzieć tę historię, rocznicę; tak opowiedzieć życie Mikołaja Kopernika, by było ono jak najatrakcyjniejsze dla młodych ludzi i wszystkich zainteresowanych – dodał.

Dzień Nauki Polskiej. Nasi rodacy dokonali wielu przełomowych odkryć [WIDEO]

Dziś przypada 548. rocznica urodzin wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. 19 lutego obchodzimy także Dzień Nauki Polskiej.

zobacz więcej

Arcybiskup Józef Górzyński wskazał, że Rok Mikołaja Kopernika wymaga dobrej, kompetentnej prezentacji.

„Warmiak” – ale warto opowiedzieć o nim szerzej


– I taką nadzieję pokładamy we współpracy z Telewizją Polską. Jestem wdzięczny, ponieważ mam świadomość, że ta praca może być doceniona dużo szerzej niż tylko w regionalnym wymiarze – powiedział, podkreślając, że właśnie ponadregionalna jest postać Mikołaja Kopernika.

– Chociaż był Warmiakiem – do czego my jesteśmy głęboko przekonani i tego będziemy bronić – to jest to jednak postać, która łączy wszystkich Polaków. I można powiedzieć, że jest reprezentatywny dla pewnej kultury ogólnoświatowej: przede wszystkim naukowej, ale nie tylko. Chcemy pokazać, jak wiele działań podejmował – dodał hierarcha.

Zobacz także: „Kopernik” w najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa
teraz odtwarzane
Matejko w Londynie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej