Niezwykłe zjawisko na niebie. A właściwie trzy zjawiska niemal jednocześnie: superksiężyc, całkowite zaćmienie księżyca i Krwawy Księżyc. Prawdziwa uczta dla fanów astronomii już w środę 26 maja. To zresztą ostatnia superpełnia w tym roku. Co to oznacza i dlaczego Srebrny Glob będzie... bardziej czerwony niż srebrny?
19 kwietnia teleskopy „zarejestrowały” nieznany dotąd obiekt w kosmosie. Asteroida otrzymała nazwę 2021 PDC. Eksperci NASA szybko obliczyli, że...
zobacz więcej
Majowa pełnia zwyczajowo nazywana jest Pełnią Kwiatowego Księżyca. Nazwy te wywodzą się z kultury północnoamerykańskich Indian, a ta konkretna związana jest z wiosennym okresem kwitnienia roślin.
Zaćmienie Księżyca – maj 2021. Krwawy Księżyc
26 maja mamy do czynienia z jedną z dwóch tegorocznych – i już ostatnią – superpełnią. To cykliczne zjawisko występujące, gdy nasz naturalny satelita znajduje się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi.
NASA podaje, że ta pełnia spośród wszystkich tegorocznych będzie „najbardziej super”, a Srebrny Glob może wydawać się nawet do 30 proc. jaśniejszy i 14 proc. większy niż zwykle.
W pełni Księżyc znalazł się w godzinach popołudniowych czasu polskiego, ale najlepiej jego tarczę będzie obserwować po zmroku – choć będzie to już po punkcie kulminacyjnym.
Niemal wraz z pełnią nastąpi
całkowite zaćmienie Księżyca – nie będzie jednak widoczne z naszej części globu. To zjawisko ma miejsce, gdy Słońce i Księżyc zajmują pozycje dokładnie po przeciwnych stronach Ziemi – wyjaśnia
NASA.
Infografika: najważniejsze informacje o jedynym naturalnym satelicie Ziemi – Księżycu
Źródło: PAP
Krwawy Księżyc – skąd bierze się czerwony kolor?
Spektakularną pełnię – nomen omen – dopełni zjawisko, które nazywamy
Krwawym Księżycem, polegające na przybraniu przez naszego satelitę czerwonej barwy.
Jak tłumaczą eksperci NASA, Ziemia będzie blokowała światło słoneczne docierające do Księżyca, a nasza atmosfera przefiltruje promienie „zmiękczając” krawędź cienia planety, padającego na Srebrny Glob. Dzięki temu Księżyc w pełni otrzyma głęboką, różową poświatę – stąd nazwa Krwawego Księżyca.
Zobacz także: Pierwsze przestępstwo w kosmosie? NASA prowadzi śledztwo
źródło:
portal tvp.info, PAP
#nasa
#księżyc
#pełnia
#zaćmienie
#astronomia
#krwawy księżyc