RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Merkel: Wiadomo, że Białoruś i Rosja mają bliskie relacje

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Białoruś zmusiła w niedzielę samolot linii Ryanair do zatrzymania się w Mińsku pod pretekstem zagrożenia bombowego. Aresztowano białoruskiego opozycjonistę. Wśród czołowych niemieckich polityków pojawiają się spekulacje na temat udziału Rosji w operacji.

„Oni go zabiją”. Rodzice Pratasiewicza apelują o pomoc w uratowaniu syna

Mieszkający we Wrocławiu rodzice Ramana Pratasiewicza, zatrzymanego w niedzielę w Mińsku przez białoruskie władze, w wywiadzie dla agencji AFP...

zobacz więcej

„Wiadomo, że Białoruś i Rosja mają bliskie relacje” – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po szczycie UE w Brukseli. Odnosząc się do możliwego zaangażowania Moskwy, wskazała na fakt, że część pasażerów samolotu po incydencie nie poleciała dalej do Wilna. Powiedziała jednak, że możne „tylko spekulować na temat przyczyny”, a kanclerz nie chce tego robić.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Norbert Roettgen zakłada zaangażowanie Rosji w zatrzymanie samolotu w Mińsku.

Zobacz także: Porwanie samolotu. Łukaszenka mówi o „polskich adresach IP”, chwilę później – o Szwajcarii 

„Należy co najmniej założyć, że państwowe porwanie samolotu zostało usankcjonowane przez Kreml, jeśli nie było również wsparcia operacyjnego ze strony Rosji” – powiedział polityk CDU w rozmowie z „Rheinische Post” i bońskim „General–Anzeiger”.

Białoruska adwokat wciąż nie ma dostępu do Ramana Pratasiewicza

Białoruska adwokat wciąż nie ma dostępu do Ramana Pratasiewicza. Prawniczka dwiedziła dziś kilka instytucji, które zajmują się sprawą aresztowanego...

zobacz więcej

Roettgenn stwierdził, że działania UE wobec Białorusi są „bardzo ważne i dobre”. Reżim ten bowiem „popełnił poważne zbrodnie międzynarodowe”.

Ale na tym zdaniem przewodniczącego nie można poprzestać. Roettgen twierdzi, że „teraz nadszedł czas, aby wymierzyć ostre sankcje we wszystkie filary reżimu Łukaszenki: wojsko, policję, administrację, służby bezpieczeństwa, a przede wszystkim w przedsiębiorstwa państwowe, z których żyją reżim i jego skorumpowani spekulanci”.

Pożyczka KfW (niemiecki państwowy bank rozwoju – red.) dla elektrowni Siemensa na Białorusi również musiałaby zostać chwilowo wstrzymana. Po takiej eskalacji nie może być mowy o nowych pożyczkach udzielanych przez państwowy bank rozwoju. Odnosząc się do wsparcia dla opozycji na Białorusi, Roettgen powiedział, że Europa jest odpowiedzialna za walkę o wolność narodu białoruskiego.

Sytuacja na Białorusi. Rzecznik prezydenta: Tylko to może doprowadzić do deeskalacji

Tylko i wyłącznie nacisk ze strony opinii międzynarodowej może doprowadzić do deeskalacji tego, co dzieje się na Białorusi – ocenił w programie...

zobacz więcej

Lider konserwatystów w Parlamencie UE Manfred Weber również zakłada, że Rosja jest częściowo odpowiedzialna za lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku. „Ten incydent pokazuje, że mamy w Moskwie przywództwo, które nie chce już współistnienia z Europą, ale celowo kieruje kurs na konflikt” – powiedział polityk CSU gazecie „Augsburger Allgemeine”.

Białoruś zmusiła w niedzielę samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna, do zatrzymania się w Mińsku pod pretekstem zagrożenia bombowego. Zatrzymano emigracyjnego opozycjonistę Ramana Pratasiewicza i jego pochodzącą z Rosji dziewczynę Sofiję Sapiegę.

Zobacz także: Przestrzeń powietrzna Białorusi niebezpieczna? Litwa chce decyzji ICAO 

Przymusowe lądowanie i aresztowania wywołały ostre międzynarodowe protesty. UE uzgodniła m.in. sankcje wobec Białorusi, w tym zakaz lotów dla linii lotniczych tego kraju. Przywódcy wielu państw wezwali do uwolnienia zatrzymanych, w tym niemiecka kanclerz Angela Merkel i minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej