RAPORT

Pogarda

Odkryto sekret czystej wody w Akwedukcie Walensa

Akwedukt Walensa (fot. Shutterstock/Serg Zastavkin)
Akwedukt Walensa (fot. Shutterstock/Serg Zastavkin)

Najnowsze

Popularne

Międzynarodowy zespół archeologów, kierowany przez naukowców z uniwersytetu w niemieckim Mainz, ustalił, dlaczego woda w wybudowanym przez Rzymian Akwedukcie Walensa pozostawała czysta pomimo długiego odcinka, którym była dostarczana do Konstantynopola.

Spektakularne zaćmienie, superpełnia i Krwawy Księżyc – jednocześnie. NASA wyjaśnia

Pełnia Księżyca to niemal zawsze wyjątkowe zjawisko. Niemal – bo niekiedy pogoda płata figle i z obserwacji nici. Już w środę 26 maja czeka nas...

zobacz więcej

Naukowcy na łamach naukowego pisma „Geoarcheology” wykazali, że zabezpieczone na terenie Turcji fragmenty akweduktu pozwalają przypuszczać, że budowla transportująca wodę do dzisiejszego Stambułu miała na terenie miasta dwa osobne kanały, sporadycznie krzyżujące się ze sobą.

Dzięki istnieniu dwóch kanałów akwedukt mógł transportować stale wodę, mimo tego że w jednym z tuneli odbywało się czyszczenie dna. Kiedy drugi z kanałów stawał się brudny, czynność tę powtarzano, wyłączając z użytkowania drugą nitkę akweduktu.

Uczestniczący w studium geolog z Uniwersytetu w Mainz Cees Passchier wyjaśnił, że „rozwiązanie posiadania dwukanałowego systemu” transportu wody było kosztowne, ale pozwalało utrzymać czystą wodę w mieście.

Zobacz także: Duże ilości rtęci w lodowcach Grenlandii. Nowe badania naukowców

Znaleziono jeden z największych paneli z petroglifami na świecie

Zespół archeologów z Portugalii odkrył w Vale do Coa, na północy tego kraju, jeden z największych, jak twierdzą badacze, rytów naskalnych...

zobacz więcej

Autorzy badania oszacowali, że akwedukt miał biegnące obok siebie dwa kanały na odcinku około 50 km. W sumie budowla rozciągała się na obszarze o długości ponad 500 km.

Zakończona w 373 r. budowa akweduktu, podczas rządów cesarza rzymskiego Walensa, rozpoczęła się prawdopodobnie z rozkazu cesarza Konstantyna I Wielkiego. Budowla, zwana po turecku Bozdogan Kemeri, zachowała się tylko w kilku częściach Stambułu.

Według historyków, którzy nie mają pewności co do trasy akweduktu, na terenie Stambułu biegł on prawdopodobnie wzdłuż Złotego Rogu, zatoki Bosforu oddzielającej starożytny Konstantynopol od położonej na północnym brzegu dzielnicy Galata.

Zobacz także: Proces topnienia lodowców przyspiesza 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej