RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nowy kandydat na RPO. „Porównywał Kościół do ZOMO”

Marek Konopczyński z poparciem Porozumienia na Rzecznika Praw Obywatelskich (fot. PAP/Mateusz Marek)
Marek Konopczyński z poparciem Porozumienia na Rzecznika Praw Obywatelskich (fot. PAP/Mateusz Marek)

To kolejna, już piąta procedura wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Porozumienie poinformowało, że prof. Marek Konopczyński będzie ich kandydatem na to stanowisko. – To osoba, dla której dialog jest dużą wartością – zaznaczają przedstawiciele partii. Tymczasem internauci rozpowszechniają w sieci kontrowersyjne wpisy i opinie Konopczyńskiego.

Wstrzymał się od głosu nad RPO. Libicki mówi nam o powodach i wspomina Bodnara

Adam Bodnar miał poglądy lewicowe, wychwalał Martę Lempart, ale lewicowej rewolucji nie zrobił – mówi senator Jan Filip Libicki o dorobku...

zobacz więcej

Po tym, jak Senat nie zgodził się na przyjęcia kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego, próba wyłonienia nowego Rzecznika Praw Obywatelskich ruszyła od początku. Kluby na zgłaszanie kandydatów mają czas do czwartku do godziny 16. Nieoficjalnie wiadomo, że już w piątek możliwe jest sejmowe głosowanie w tej sprawie.

Szef gabinetu politycznego Jarosława Gowina Jan Strzeżek przekazał, że Porozumienie proponuje na ten urząd prof. Marka Konopczyńskiego.

Zobacz także:  Wybranowski: Nie warto płakać po Bodnarze

– To osoba, dla której dialog jest dużą wartością i która powinna znaleźć poparcie nie tylko po stronie rządowej, ale również opozycyjnej – zaznaczył.

Marek Konopczyński. Mocne wpisy o Kościele katolickim

Opozycja wyśmiała prezydenta Dudę za wieniec w Turcji. Zaliczyli potężną wpadkę

Europosłanka PO Danuta Huebner wrzuciła do sieci zdjęcie z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji. „Kolejność barw na wieńcu wskazuje, że złożył...

zobacz więcej

Nie jest to pierwsza kandydatura, która wywołuje duże emocje. W tym przypadku chodzi o internetowe wpisy Konopczyńskiego. Czytamy w nich m.in.: „W PRL Kościół kKatolicki stał po stronie osób prześladowanych za poglądy i walczących o swoje prawa. Dziś, stojąc tam, gdzie kiedyś stało ZOMO, skazuje się sam na niebyt społeczny! W imię czego? W imię garści srebrników!”

Zobacz także:  Koalicja Obywatelska rekomenduje prof. Marka Konopczyńskiego

Tymczasem ZOMO komunistyczny reżim wykorzystywał do tłumienia wszelkich protestów i manifestacji. Oddziały słynęły z brutalności i bezwzględności. Zostały zapamiętane jako te, które strzelały do górników i zabijały opozycjonistów.

W związku z tym porównania, którymi posługiwał się Konopczyński, wielu internautów uważa za nietrafione.

Użytkownicy sieci przypominają też, że profesor był wcześniej kandydatem Koalicji Obywatelskiej do komisji tworzonej w celu zbadania przypadków pedofilii i sugerował, że na kościołach katolickich powinny być wywieszane flagi środowisk LGBT.

Afera taśmowa. Giertych pozwał dziennikarza. Jest uzasadnienie sądu

To poboczny wątek tzw. afery taśmowej. Roman Giertych z pełnomocnictwa byłych ministrów rządu PO-PSL: Radosława Sikorskiego i Jana Vincenta...

zobacz więcej

„Nowy kandydat Porozumienia na Rzecznika Praw Obywatelskich porównywał katolickie rodziny do partyjnych, milicjantów i klawiszy?” – zapytał Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris.

Przypomniał tweet Marka Konopczyńskiego o tym, że pod Warszawą jeden z deweloperów budował osiedle dla katolików. Jak tłumaczono, miało być ono przeznaczone dla rodzin, które łączą wspólne wartości i chęć budowania rodziny oraz „jej otoczenia na trwałym fundamencie, jakim jest wiara w Boga”.

Zobacz także:  RPO Adam Bodnar w niemieckiej gazecie krytykuje UE. Za współpracę z polskim rządem

„Każdy dom ma mieć swojego świętego patrona, a w fundamentach święty medalik. W PRL były już zamknięte osiedla dla partyjnych, dla milicjantów, dla klawiszy i co drugie nazywało się »Przyjaźń«” – pisał oburzony Konopczyński.

Wśród wpisów Konopczyńskiego pojawiają się też takie, które zdaniem części internautów są „profanacją symbolu Polski Walczącej”. Konopczyński jest członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1992-95 był dyrektorem departamentu opieki, wychowania i kultury fizycznej w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a potem - za rządów AWS-UW - szefem gabinetu politycznego ministra gospodarki Janusza Steinhoffa.

W środę na Twitterze odniósł się do krążących wokół niego spekulacji. „Szanowni Państwo, ponieważ prawdopodobne jest zgłoszenie mojej osoby na Urząd RPO, to z uwagi na szacunek do wszystkich Obywateli RP, którym Rzecznik ma służyć, oraz szacunek do wszystkich Urzędów naszego Kraju, zawieszam swoją prywatną aktywność w mediach społecznościowych" – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej