RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Fogiel: Głównym efektem działań NIK jest utrzymywanie zainteresowania medialnego sprawą

NIK podejrzewa o popełnienie przestępstwa szefów MAP i MSWiA oraz szefa KPRM (fot.  PAP/Rafał Guz)
NIK podejrzewa o popełnienie przestępstwa szefów MAP i MSWiA oraz szefa KPRM (fot. PAP/Rafał Guz)

– Mam wrażenie, że głównym efektem działań NIK jest utrzymywanie zainteresowania medialnego sprawą – mówił w środę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, komentując informację o skierowaniu przez Izbę zawiadomień do prokuratury m.in. dot. premiera.

Premier o doniesieniu NIK: Wybory prezydenckie to jest obowiązek konstytucyjny

Uważam, że ja jako premier, szef KPRM oraz ministrowie odpowiedzialni za nadzór nad odpowiednimi instytucjami zachowaliśmy się tak, jak trzeba -...

zobacz więcej

Szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował we wtorek, że w związku z organizacją wyborów w trybie korespondencyjnym zarządzonych na 10 maja 2020 r. NIK kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michał Dworczyka, szefa MAP Jacka Sasina oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Przeprowadzenie wyborów wg polskiego prawa


Fogiel w Programie Pierwszym Polskiego Radia zaznaczył, że podejmowane działania w minionym roku miały na celu umożliwienie przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie. – Tak jak tego wymaga polskie prawo i nie uważam, żeby cokolwiek było w tym nagannego – mówił.

Odnosząc się do informacji przekazanych we wtorek przez Banasia stwierdził, że nie widzi tutaj specjalnie nic nowego, poza zawiadomieniem do prokuratury, w stosunku do tego co prezes NIK mówił podczas poprzedniej prezentacji raportu. – Mam wręcz wrażenie, że głównym efektem tych działań, nie wiem czy celem, nie chcę przesądzać, jest po prostu utrzymywanie zainteresowania medialnego sprawą – ocenił. – Nasze stanowisko się nie zmieniło od dwóch tygodni, uważamy że fakt, iż techniczne czynności przygotowawcze zostały podjęte przez szefa rządu i szefa jego kancelarii jest raczej czymś pozytywnym niż nagannym. Kancelaria dysponuje ekspertyzami prawnymi, które to potwierdzają. Jesteśmy tu spokojni – przekonywał Fogiel.

Marian Banaś wyważył drzwi do lokalu wyborczego

To, że takie rzeczy dzieją się w Polsce 30 lat po transformacji ustrojowej, wydaje się wprost niewiarygodne. Rozumny człowiek, który kieruje jedną...

zobacz więcej

Polityk dodał też, że rząd nie organizował ubiegłorocznych wyborów korespondencyjnych. – Wybory zostały zarządzone przez marszałka Sejmu, zgodnie z konstytucją, a organizowała je Państwowa Komisja Wyborcza – mówił. Zaznaczył, że PKW nie wykonuje wszystkich czynności związanych z wyborami.

Szef NIK przedstawił w połowie maja raport dotyczący przygotowań do wyborów korespondencyjnych prezydenta RP, które miały się odbyć 10 maja 2020 r. NIK negatywnie oceniła proces przygotowania tych wyborów po kontroli działań: KPRM, MSWiA, MAP oraz Poczty Polskiej i PWPW; zdaniem NIK organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych. Izba skierowała wtedy do prokuratury zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

NIK podejrzewa szefów MAP i MSWiA oraz szefa KPRM


We wtorek Banaś poinformował, że w związku z wynikami kontroli dotyczącej przygotowania i organizowania wyborów na prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego, NIK „mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości w czasie przedmiotowej kontroli, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa” premiera, szefów MAP i MSWiA oraz szefa KPRM.

Kaczyński: Jest wielkim błędem, że Banaś jest prezesem NIK

Jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli –...

zobacz więcej

W reakcji Centrum Informacyjne Rządu oświadczyło, że „wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem”, o czym świadczy „wiele ekspertyz prawnych, którymi dysponuje KPRM”. Zdaniem CIR, premier i szef KPRM stali na straży konstytucji. Sasin stwierdził z kolei, że „szkoda autorytetu Najwyższej Izby Kontroli, który na naszych oczach upada”.

Raport NIK dotyczy organizacji wyborów prezydenta, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania – zgodnie z ustawą z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. – odpowiadał minister aktywów państwowych. Ustawa weszła w życie 9 maja, wcześniej jednak wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska.

Zobacz także: Soboń: Zarzuty złamania interesu państwa? Dla marszałka Senatu

Wybory jednak nie odbyły się 10 maja. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej uchwale, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów” i że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej