RAPORT

Tusk kontra Tusk

Sytuacja na Białorusi. Rzecznik prezydenta: Tylko to może doprowadzić do deeskalacji

Tylko i wyłącznie nacisk ze strony opinii międzynarodowej może doprowadzić do deeskalacji tego, co dzieje się na Białorusi – ocenił w programie „#Jedziemy” w TVP Info prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

„Oni go zabiją”. Rodzice Pratasiewicza apelują o pomoc w uratowaniu syna

Mieszkający we Wrocławiu rodzice Ramana Pratasiewicza, zatrzymanego w niedzielę w Mińsku przez białoruskie władze, w wywiadzie dla agencji AFP...

zobacz więcej

W niedzielę białoruskie władze zmusiły do lądowania samolot linii Ryanair na trasie z Aten do Wilna. W stolicy Białorusi aresztowano dziennikarza i opozycjonistę Pratasiewicza. Według rosyjskich mediów grozi mu 15 lat więzienia za organizowanie masowych zamieszek. Władze zatrzymały również towarzyszącą mu partnerkę Sofiję Sapiegę.

Na zakończonym we wtorek szczycie przywódcy UE zdecydowali o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski w TVP Info był pytany o to, jak prezydent ocenia decyzje, które zostały podjęte w związku ze szczytem UE.

Dlaczego Pratasiewicz nie miał azylu w Polsce? Nowe informacje

Polska nie dała azylu Ramanowi Pratasiewiczowi – informował portal oko.press. Okazuje się, że to fake news. Białoruski dziennikarz aresztowany...

zobacz więcej

– Prezydentowi zależało, żeby te decyzje były podjęte najszybciej, jak się tylko da. My jako wspólnota państw demokratycznych musieliśmy pokazać, że nie ma akceptacji dla tego typu działań ze strony białoruskiej – zaznaczał.

Jak dodał, te decyzje musiały być podjęte zdecydowanie i szybko i „dobrze, że Rada Europejska w pierwszym dniu obrad podjęła tak zdecydowane kroki”. – To jest to, czego oczekiwał prezydent RP, żebyśmy my pokazali, że nie akceptujemy tego, co się stało, terroryzmu, za którym stoi państwo białoruskie – wskazał Spychalski.

Dalej oceniał, że dziś mamy do czynienia „z potężną obawą reżimu białoruskiego przed tym, co może się na Białoruś stać”.

– Dziś reżim białoruski podejmuje takie decyzje, które mają wzbudzić w społeczeństwie strach przed władzą. Prezydentowi bardzo zależało na tym, żeby te sankcje uderzały w reżim i tych, którzy są winni tej sytuacji a w jak najmniejszym stopniu uderzało w fantastyczne społeczeństwo białoruskie, które musi czuć, że wsparcie ze strony Polski i UE ma, Na tym nam bardzo zależy – podkreślał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej