RAPORT

Pogarda

Trump w stanie oskarżenia? Prokurator zwołuje wielką ławę przysięgłych

Były prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Były prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Najnowsze

Popularne

Prokurator okręgowy na Manhattanie powołał wielką ławę przysięgłych, która ma zadecydować, czy postawić Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Dochodzeniem w sprawie karnej objęty jest należący do niego konglomerat działający pod nazwą Trump Organization.

Trump współpracował z rosyjskim wywiadem? „Fake news sztabu Hilary Clinton”

Czy rzekoma współpraca Donalda Trumpa z rosyjskimi służbami była jednym z największych fake newsów w historii mediów? Tak twierdzi publicysta „New...

zobacz więcej

Panel został zwołany niedawno i będzie obradował trzy dni w tygodniu przez sześć miesięcy – podał dziennik „Washington Post”, powołując się niewymienione z nazwiska źródła.

W opinii dziennika prokuratura decydując się na taki krok daje do zrozumienia, że sądzi, iż ma dowody przestępstwa popełnionego przez byłego prezydenta Donalda Trumpa lub kogoś z jego bliskiego otoczenia albo z jego firmy.

Prześwietla biznesy Trumpa


Prokurator okręgowy na Manhattanie Cyrus Vance Jr., od ponad dwóch lat prowadzi śledztwo dotyczące biznesów Trumpa jeszcze sprzed jego prezydentury. W aktach sądowych prokuratura informowała o „prawdopodobnie rozległym i długotrwałym postępowaniu karnym” w sprawie Trump Organization, w tym oszustw podatkowych i ubezpieczeniowych oraz fałszowania dokumentacji biznesowej.

Z kolei prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James prowadzi śledztwo mające ustalić, czy Trump Organization fałszywie podawała wartość nieruchomości, aby zabezpieczyć pożyczki oraz uzyskać korzyści ekonomiczne i podatkowe. Trump, który odszedł z urzędu prezydenta w styczniu, zaprzeczył, by dopuścił się jakichkolwiek wykroczeń. Odnosząc się do działalności prokurator James, zapowiedział danie odporu każdej próbie oskarżenia.

Tymczasem, jak podała Agencja Reutera, federalny sędzia na Manhattanie Analisa Torres odrzuciła akt oskarżenia przeciwko byłemu doradcy Trumpa, Steve'owi Bannonowi o wyłudzanie pieniędzy od darczyńców na rzecz łączącego się z planami budowy muru granicznego z Meksykiem. Oddalenie aktu oskarżenia uzasadniła ułaskawieniem Bannona przez prezydenta Trumpa pod koniec jego kadencji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej