RAPORT

Pogarda

Biden pozwoli Niemcom i Rosji dokończyć Nord Stream 2. Wyjaśnił powody

Prezydent USA Joe Biden odniósł się do kwestii Nord Stream 2 (fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL)
Prezydent USA Joe Biden odniósł się do kwestii Nord Stream 2 (fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie nałożył twardszych sankcji na Nord Stream 2, ponieważ budowa gazociągu jest prawie zakończona, a restrykcje uderzyłyby w relacje transatlantyckie. O powód rezygnacji z próby zablokowania gazociągu zapytał amerykańskiego przywódcę korespondent Polskiego Radia.

Merkel: Będą rozmowy z Amerykanami o Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła we wtorek, że na pewno dojdzie do kolejnych rozmów z rządem USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2. USA...

zobacz więcej

Prezydent Joe Biden podszedł do dziennikarzy przed odlotem helikopterem Marine One do rodzinnego stanu Delaware. Na pytanie korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie Marka Wałkuskiego, dlaczego pozwala Niemcom i Rosji Kontynuować budowę Nord Stream 2, prezydent odpowiedział: „Ponieważ jest już prawie ukończony, to po pierwsze”.

– Poza tym to nie jest tak, że mogę pozwolić na coś Niemcom albo nie. Byłem przeciwny Nord Stream 2 od samego początku, ale gdy objąłem urząd, gazociąg był prawie ukończony i wprowadzenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji europejskich – mówił Biden.

Sankcje wobec Białorusi


Prezydent wypowiedział się również krótko o sankcjach wobec Białorusi. – Tak, sprawa jest w toku. Nie będę na ten temat spekulował, dopóki nie zostanie to załatwione – powiedział dziennikarzom.

W poniedziałkowym oświadczeniu Białego Domu wskazano, że „Stany Zjednoczone potępiają w sposób najbardziej zdecydowany zawrócenie samolotu i aresztowanie Ramana Pratasiewicza. To skandaliczne wydarzenie i nagranie wideo, którego dokonał, jak się wydaje, pod przymusem, są haniebnymi atakami na opozycję polityczną i wolność prasy”.

W ubiegłym tygodniu Departament Stanu USA nałożył sankcje na 13 rosyjskich statków, ale zrezygnował z objęcia nimi odpowiedzialnej za projekt firmę Nord Stream 2 AG. Wielu ekspertów oceniło tę decyzję jako przyzwolenie na dokończenie gazociągu. Kongresmani z Partii Republikańskiej uważają, że Biden, który w połowie czerwca ma się spotkać z prezydentem Rosji, zrobił Władimirowi Putinowi prezent – pisze agencja dpa. Z kolei przedstawiciele Demokratów wskazują, że Biały Dom robi wszystko, co możliwe, by „poprawić klimat zaufania w relacjach niemiecko-amerykańskich nadszarpniętych katastrofalną polityką Donalda Trumpa względem Berlina”.

Dwie nitki gazociągu morskiego Nord Stream 2 o łącznej długości 1200 km są już prawie kompletne. Według oficjalnych informacji na niemieckich wodach brakuje jeszcze tylko odcinka o długości 13,9 km w wypadku pierwszej nitki i 16,8 km – w wypadku drugiej nitki.

Jednocześnie Biały Dom podkreśla, że w pełni rozumie obawy państw Europy Środkowej, iż Nord Stream 2 może uzależnić kontynent gospodarczo i politycznie od Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej