RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Merkel: Będą rozmowy z Amerykanami o Nord Stream 2

Kanclerz Merkel rozmawiała z dziennikarzami podczas  szczytu unijnych przywódców (fot. PAP/EPA/JOHN THYS)
Kanclerz Merkel rozmawiała z dziennikarzami podczas szczytu unijnych przywódców (fot. PAP/EPA/JOHN THYS)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła we wtorek, że na pewno dojdzie do kolejnych rozmów z rządem USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2. USA ogłosiły niedawno, że nie nałożą sankcji na firmę nadzorującą budowę łączącego Rosję i Niemcy rurociągu.

– Na pewno będą dalsze dyskusje i rozmowy z Amerykanami o Nord Stream 2 – powiedziała reporterom Merkel podczas wtorkowego szczytu unijnych przywódców w Brukseli.

20 maja amerykański Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę NS2 – Nord Stream AG i jej szefa Matthiasa Warniga. Motywował to względami interesu narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców.

W sobotę poinformowano o objęciu kilku statków i firm zaangażowanych w budowę oraz rosyjskiej służby ratownictwa morskiego sankcjami amerykańskiego ministerstwa skarbu.

Składający się z dwóch nitek rurociąg jest już niemal w całości ukończony. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej