RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bomba „może zostać zdetonowana nad Wilnem”. Co przekazała wieża załodze Ryanaira?

Tak zdaniem białoruskich władz przebiegało przekierowanie samolotu na lotnisko w Mińsku (fot. Shutterstock)
Tak zdaniem białoruskich władz przebiegało przekierowanie samolotu na lotnisko w Mińsku (fot. Shutterstock)

Departament Lotnictwa Ministerstwa Transportu Białorusi opublikował we wtorek zapis rozmowy między pilotem samolotu linii Ryanair a kontrolerami na lotnisku w Mińsku. Jednak strona internetowa departamentu z linkiem do rozmów po południu była już niedostępna. Cytaty pochodzą z relacji w mediach niezależnych, m.in. w Radiu Swaboda. Wynika z nich, że w nagraniu zarejestrowano wyraźną rekomendację wieży kontroli lotów, by maszyna lądowała w białoruskiej stolicy.

Przymusowe lądowanie w Mińsku. Zobacz, jaką trasę pokonał samolot [WIDEO]

Serwis internetowy Flightdar24 udostępnił animację, na której widać fragment trasy samolotu linii Ryanair, który w niedzielę został zmuszony do...

zobacz więcej

Z publikacji mediów wynika, że na nagraniu słychać m.in., jak kontroler mówi pilotowi o informacji, że na pokładzie samolotu jest bomba, która „może zostać zdetonowana nad Wilnem”.

„Ze względów bezpieczeństwa rekomendujemy lądowanie w UMMS (port lotniczy w Mińsku – przyp. red.)” – mówi kontroler.

„Rozumiem, proszę o nowy kurs” – odpowiada pilot. Następnie pyta, skąd pochodzi informacja o bombie.

„Służba bezpieczeństwa lotniska poinformowała, że otrzymała maila” – mówi Mińsk.

„Rozumiem. Służba bezpieczeństwa lotniska w Wilnie czy z Grecji?” – pyta pilot, na co kontroler odpowiada, że „wiadomość była wysłana do kilku portów lotniczych”.

Przestrzeń powietrzna Białorusi niebezpieczna? Litwa chce decyzji ICAO

Litwa oficjalnie zwróciła się we wtorek do Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) o uznanie przestrzeni powietrznej Białorusi za...

zobacz więcej

Pilot ponawia pytanie:

„Jeszcze raz. Skąd jest rekomendacja o przekierowaniu (samolotu) do Mińska? Od kogo pochodzi? Od firmy, od kierownictwa lotniska wylotu czy lotniska docelowego?”.

„To jest nasza rekomendacja” – odpowiada kontroler.

W niedzielę białoruskie telewizje państwowe ONT i Biełaruś 1 przytoczyły ten zapis w formie dźwiękowej z podpisami po rosyjsku, jednak w ostatniej wymianie zdań dokonano manipulacji. Media państwowe przekonywały, że to załoga samolotu wypowiedziała słowa: „To jest nasza rekomendacja”, podając to jako dowód, że „inicjatywa lądowania na Białorusi pochodziła od pilotów”.

Strona internetowa departamentu lotnictwa z linkiem do rozmów jest we wtorek po południu niedostępna. Cytaty pochodzą z relacji w mediach niezależnych, m.in. w Radiu Swaboda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej