RAPORT

Pogarda

Kryzys humanitarny w Syrii. „Ludzie szukają jedzenia w śmietnikach”

Kryzys humanitarny w Syrii (fot. Muhammad al-Rifai/NurPhoto via Getty Images)
Kryzys humanitarny w Syrii (fot. Muhammad al-Rifai/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W Syrii tragiczne warunki ekonomiczne i exodus młodych pokoleń przeplatają się z katastrofą humanitarną spowodowaną m.in. sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez USA i trwającą od 10 lat wojną. Uderzają one w najbiedniejszych mieszkańców tego kraju. „Pojemniki na śmieci na ulicach stały się źródłem jedzenia dla najbiedniejszych” – opisywał Riad Sargi, dyrektor wykonawczy Caritas Syria w rozmowie z Agencją Fides.

Tysiące poszkodowanych przez powódź w Syrii. Zmarło dziecko [WIDEO]

Sześciolatek zmarł, a ponad 20 tys. dzieci zostało przesiedlonych z powodu ciężkich powodzi w północno-zachodniej Syrii – poinformowała organizacja...

zobacz więcej

Jak ocenił duchowny, w Syrii panuje skrajna bieda. To koszmar dla społeczeństwa wyczerpanego wojną i przemocą”. Zwrócił uwagę, że codzienny koszmar cierpienia ubogich Syryjczyków został wywołany m.in. przez międzynarodowe działania, w tym sankcje w ramach ekonomicznego bojkotu.

Katastrofa humanitarna to powód spotkania w Aleppo od 18 do 20 maja Rady Zwierzchników Kościołów Katolickich Syrii. W czasie obrad patriarchowie zgodnie podkreślili, że jednym z najważniejszych zadań jest teraz wsparcie Caritas Syria i innych organizacji katolickich, które mogą ulżyć cierpieniom ludności i pomóc w odbudowie kraju zniszczonego przez lata konfliktu, zmagającego się z pandemią COVID-19.

ONZ podejrzewa Syrię o nielegalne operacje z bronią chemiczną

Dochodzenia wskazują na prawdopodobnie ciągłą nielegalną działalność związaną z bronią chemiczną w Syrii – podała Rada Bezpieczeństwa ONZ....

zobacz więcej

Syrokatolicki patriarcha Antiochii przypomniał o pilnej potrzebie wspierania młodzieży, zwłaszcza w dziedzinie edukacji. „To pokolenie, które dorastało w czasie wojny, wymagające szczególnej uwagi” – zauważył Ignacy Józef III Younan.

Z kolei melchicki katolicki patriarcha Antiochii Józef Absi zwrócił uwagę na konieczność zajęcia się rosnącą polaryzacją społeczną, która oddziela nielicznych bogatych od rzeszy Syryjczyków pogrążonych w biedzie i głodzie.

W spotkaniu wziął udział także kard. Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Damaszku. Przypomniał o cierpieniach syryjskich rodzin, które warto dostrzegać zwłaszcza teraz, w roku poświęconym rodzinie i św. Józefowi, zainaugurowanym przez papieża Franciszka.

Podkreślił znaczenie wspierania i rozwijania działań podejmowanych przez Caritas Syria na rzecz najuboższych rodzin, niezależnie do jakiej grupy etnicznej bądź religijnej należą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej