RAPORT

Pogarda

USA-Rosja reset 2.0? Są szczegóły spotkania Bidena z Putinem

Niedawno Biden nazywał Putina „zabójcą”. Co przyniesie spotkanie prezydentów USA i Rosji? (fot. PAP/EPA)
Niedawno Biden nazywał Putina „zabójcą”. Co przyniesie spotkanie prezydentów USA i Rosji? (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin, spotkają się 16 czerwca w Genewie – poinformował we wtorek w komunikacie Biały Dom. Informację tę potwierdziła Moskwa. Komunikat płynący z Waszyngtonu wskazuje na chęć zbliżenia między oboma mocarstwami. Resetu chce zresztą część urzędników Białego Domu – wskazuje Agencja Reutera.

Zachód liczy na sukces spotkania Bidena z Putinem. Oby się nie przeliczył

Wciąż nie wiadomo, kiedy i gdzie dojdzie do spotkania Joego Bidena z Władimirem Putinem. Państwa zachodnie wiążą ze szczytem ogromne nadzieje i...

zobacz więcej

Kreml w komunikacie podał, że obaj przywódcy mają omówić przede wszystkim przyszłość dwustronnych stosunków, walkę z pandemią COVID-19, problemy związane ze strategiczną stabilnością nuklearną oraz konflikty regionalne.

Biały Dom o spotkaniu Biden-Putin


– Przywódcy omówią pełen zakres pilnych kwestii, ponieważ dążymy do przywrócenia przewidywalności i stabilności w stosunkach USA-Rosja – powiedziała w krótkim oświadczeniu rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki.

Agencje podkreślają, że szczyt odbędzie się w czasie rosnących napięć między Moskwą a Waszyngtonem. Przypominane są świadczące o stanowczości wobec Rosji zapowiedzi Bidena, według których amerykański prezydent oczekuje, aby Putin zaprzestał prób wpływania na wybory w USA, powstrzymał cyberataki na amerykańskie sieci internetowe, przestał zagrażać suwerenności Ukrainy i uwolnił uwięzionego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego.

Uwadze światowej opinii nie uszły także słowa Bidena w marcu, że Putin „jest zabójcą” oraz kolejne działania Waszyngtonu wobec Moskwy – wydalenie 10 rosyjskich dyplomatów z USA i nałożenie na Rosję kolejnych sankcji.

Zobacz także: Biden o Putinie: zabójca. Putin „życzy zdrowia”

Bez oczekiwań, ale z nadziejami na reset


W obliczu tych napięć, według Agencji Reutera, USA i Rosja nie oczekują od szczytu wielkiego przełomu w relacjach między obydwoma krajami, choć niektórzy urzędnicy w Białym Domu mają nadzieję na reset stosunków.

– Raczej nie będzie resetu. Naszym zadaniem jest omówienie współpracy tam, gdzie się zgadzamy – a tam, gdzie się nie zgadzamy, przedstawienie naszych stanowisk – mówił wysoki rangą urzędnik Białego Domu pod warunkiem zachowania anonimowości. – Najlepszą rzeczą, na jaką możemy teraz liczyć, jest status quo i że nasze relacje nie będą się pogarszać – Reuters cytuje urzędnika amerykańskiej administracji.

Prześladują opozycję, likwidują media, zastraszają historyków. W Rosji trwają przygotowania do wyborów

Rosyjskim władzom udało się osłabić, za pomocą brutalnej siły, zatrzymań i grzywien, antykremlowską opozycję. W szybkim tempie ogranicza ona też...

zobacz więcej

Według agencji AFP przy okazji tego spotkania Biden zamierza także rozmawiać o reżimie Alaksandra Łukaszenki na Białorusi, którego Moskwa jest głównym wsparciem. Podjęta ma zostać kwestia coraz większej izolacji Białorusi w związku z wejściem w życie ograniczeń w jej przestrzeni powietrznej, co jest konsekwencją niedzielnych wydarzeń, gdy na lotnisku w Mińsku przymusowo wylądować musiał samolot pasażerski, lecący z Aten do Wilna.

Przecieki o możliwości zorganizowania szczytu w Genewie pojawiały się już w poniedziałek. Biały Dom informował, że doszło tam do spotkania doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'a Sullivana i szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji Nikołaja Patruszewa i opisywał to jako „ważny krok w przygotowaniach do szczytu USA–Rosja”.

Szczyt w Genewie ma być zakończeniem pierwszej zagranicznej podróży Joe Bidena, który rozpocznie ją od udziału w szczycie G7, w dniach 11-13 czerwca w Wielkiej Brytanii, a następnie przeniesie się do Brukseli na szczyt NATO, który zaplanowany jest na 14 czerwca.

Zobacz także: „Biden udzielił Putinowi rozgrzeszenia”. Amerykański dziennik krytykuje prezydenta

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej