RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier Morawiecki po szczycie UE mówi o Turowie: Polubownie załatwimy ten spór [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Mateusz Morawiecki raz jeszcze odniósł się do sporu z Czechami, związanego z kopalnią w Turowie. – Podczas szczytu Unii Europejskiej rozmawiałem z premierem Czech na ten temat. Wszystko wskazuje na to, że polubownie załatwimy ten spór – powiedział premier na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli. Najważniejsi europejscy politycy dyskutowali także m.in. o sytuacji na Białorusi i Nord Stream 2.

Turów. Rzecznik rządu: Czechy wycofają skargę do TSUE po podpisaniu porozumienia

Dzisiaj w mediach doszło do nieporozumienia co do umowy dotyczącej Turowa. Wczoraj przyjęto umowę ramową – wytyczne do umowy, która ma zostać...

zobacz więcej

– Mamy uzgodnione wytyczne do porozumienia pomiędzy Polską i Czechami. Zostało ono wypracowane podczas wczorajszych rozmów. Jeśli umowa zostanie zaakceptowana, a wszystko na to wskazuje, to polubownie załatwimy ten spór – dodał premier.

Jaka przyszłość czeka kopalnię i elektrownię w Turowie?


– Ze swojej strony mogę dodać – kopalnia i elektrownia będą dalej funkcjonować. Chcemy doprowadzić do polubownego zakończenia sporu. Wprowadzimy wiele projektów transgranicznych, które ułatwią rozwiązanie tego problemu – uzupełnił.

Przymusowe lądowanie w Mińsku. Zobacz, jaką trasę pokonał samolot [WIDEO]

Serwis internetowy Flightdar24 udostępnił animację, na której widać fragment trasy samolotu linii Ryanair, który w niedzielę został zmuszony do...

zobacz więcej

Morawiecki podsumowuje rozmowy na szczycie ws. Białorusi


Dyskusja dotycząca Białorusi była długa, ale spójna i budująca, bo szybko doszliśmy do przekonania, że bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego należy napiętnować – powiedział premier Morawiecki

Szef rządu podkreślił, że dyskusja dotycząca Białorusi była długa, lecz spójna.

Budująca w tym sensie, że właściwie bardzo szybko doszliśmy do przekonania, że ten bezprecedensowy akt, jak nazwaliśmy go, terroryzmu państwowego, należy z całą mocą napiętnować – mówił Morawiecki.

Zaznaczył, że „w konkluzjach znalazły się konkretne zapisy dotyczące z jednej strony niezależnego śledztwa przeprowadzonego przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego, z drugiej strony zasadnicze ograniczenie europejskiej przestrzeni powietrznej dla Białorusi i także vice versa mocna rekomendacja dla linii lotniczych polskich i innych europejskich, aby nie latały nad Białorusią”.

– To się już stało. PLL LOT już przekazały informacje o tym, że będą omijać niebo białoruskie – dodał szef polskiego rządu.

„Biden udzielił Putinowi rozgrzeszenia”. Amerykański dziennik krytykuje prezydenta

Amerykański dziennik „New York Post”, odnosząc się do kwestii odstąpienia od sankcji wobec firmy nadzorującej budowę Nord Stream 2, skrytykował...

zobacz więcej

„Nord Stream 2 rozbija europejską solidarność


Premier poinformował także, że na spotkaniu poruszył sprawę budowy gazociągu Nord Stream 2. – Po to, aby pokazać raz jeszcze, że jest to zły projekt, który rozbija europejską solidarność – wskazał.

Podczas szczytu UE w Brukseli odbyła się strategiczna dyskusja dot. Rosji.

– Cała debata ogniskowała się wokół poszanowania integralności Ukrainy. Przypomnieliśmy bardzo wiele nieprawidłowości i przestępstw, których dopuściła się Federacja Rosyjska, począwszy od sprawy Skripala, Nawalnego, a także ostatnie wydarzenia (...) w Republice Czeskiej wskazał.

Jak dodał, poruszył też sprawę gazociągu Nord Stream 2. – Po to, aby pokazać raz jeszcze, że jest to zły projekt, (...) który rozbija europejską solidarność, a z drugiej strony pozwala budować Rosji jej siłę, którą ona wykorzystuje przeciwko nam, przeciwko Unii Europejskiej – powiedział premier Morawiecki.

„Celem transformacji energetycznej jest neutralność klimatyczna”

Unia Europejska „lubi” wielkie projekty i to na dłużej niż jedną perspektywę. Takim projektem jest transformacja energetyczna, której celem jest...

zobacz więcej

„Polityka klimatyczna musi być sprawiedliwa”


Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z KE co do kształtu polityki klimatycznej, aby była sprawiedliwa; abyśmy mogli m.in. podnosić konkurencyjność gospodarki, a jednocześnie wypełniać cele klimatyczne – powiedział Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że na szczycie odbyła się długa dyskusja nt. klimatu i polityki klimatycznej.

– Te rozmowy dzisiejsze, do których dopisaliśmy nieco inne konkluzje niż te, z którymi jechaliśmy na spotkanie w Brukseli, pokazały pewną rozbieżność – powiedział polski premier.

Wyjaśnił, że kraje Europy Środkowej, w tym także Polska „bardzo jednoznacznie” opowiadają się za tym, żeby ewentualne koszty wprowadzenia nowych zasad w budownictwie, w transporcie nie oznaczały większego kosztu dla najmniej zamożnych grup społecznych, a w szczególności też dla tych krajów, które są mniej zamożne od innych.

– Dlatego równolegle od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską co do kształtu polityki klimatycznej, która byłaby sprawiedliwa, która by powodowała, że przez najbliższe 10, 15 lat zgodnie z naszą polityką energetyczną i klimatyczną państwa polskiego będziemy potrafili nadal utrzymywać miejsca pracy, tak jak to dzisiaj się dzieje, podnosić konkurencyjność polskiego przemysłu i gospodarki, podnosić polską produktywność, a jednocześnie wypełniać kolektywne cele klimatyczne – podkreślił Morawiecki.

Poinformował, że umówił się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na osobne spotkanie poświęcone w szczególności polityce klimatycznej.

– I przed szczytem europejskim sądzę, że do takiego spotkania dojdzie – powiedział Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej