RAPORT

Pogarda

Sasin: Nie ma mowy, żeby wyłączyć Turów

Najnowsze

Popularne

Nie ma mowy, żeby wyłączyć pracę kopalni w Turowie, to byłby katastrofalny cios w polską energetykę, w polską gospodarkę – powiedział na konferencji prasowej w Bogatyni wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, intencją rządu jest, by zespół kopalni i elektrowni Turów funkcjonował co najmniej do końca wydanej już koncesji, czyli do 2044 r.

Europosłanka PiS ws. Turowa: Nie będzie wykonania decyzji TSUE

Zamknięcie kopalni i elektrowni Turów właściwie pozbawi życia cały region; nie ma zgody i nie będzie wykonania decyzji TSUE – oświadczyła ...

zobacz więcej

Wicepremier podkreślił, że Polska ma rację w sporze z Czechami dotyczącym tej sprawy. Jak wskazał, „elektrownia w Turowie produkuje 8 proc. energii w Polsce”.

– To jest coś, co decyduje o zrównoważonym bilansie energetycznym w Polsce i w żaden sposób nie możemy z tej energii zrezygnować – zaznaczył Jacek Sasin.

W jego opinii taka decyzja pociągnęłaby za sobą „katastrofalne skutki społeczne i ekonomiczne”. Sasin przypomniał, że chodzi o źródło utrzymania – wliczając rodziny pracowników – dla 80 tys. osób.

Tysiące firm skazano by na zagładę, to wielomiliardowe straty


– To jest również miejsce współpracy i zysku dla 3 tys. polskich firm, które funkcjonują na tym terenie: wykonawców, podwykonawców i dostawców. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat zawarto z nimi umowy wartości 5,5 mld zł. Gdyby poważnie potraktować wizję zakończenia pracy kopalni, wszystkie byłyby skazane na zagładę – wskazał wicepremier Jacek Sasin.

– Intencją rządu i państwa polskiego jako właściciela, bo kopalnia należy do Polskiej Grupy Energetycznej , spółki Skarbu Państwa, jest, aby zespół kopalni i elektrowni Turów funkcjonował co najmniej do końca tej koncesji, która została wydana, czyli do 2044 r. – zapewnił. Wicepremier podkreślił, że Polska jest na dobrej drodze, by doprowadzić do końca proces porozumienia z Czechami w sprawie kopalni w Turowie. – Mamy nadzieję, że proces porozumienia uda się doprowadzić do końca. On jeszcze nie jest dzisiaj sfinalizowany, ale jesteśmy na dobrej drodze, aby to porozumienie osiągnąć i ten spór zakończyć – powiedział wicepremier.

Negocjacje z Czechami są finalizowane


Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że „negocjacje ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów w tej chwili się kończą; w poniedziałek nastąpiło przyjęcie wytycznych do umowy, która ma zostać podpisana pomiędzy polskim a czeskim rządem”. Jak wskazywał, sfinalizowanie tej umowy jest warunkiem wycofania skargi do TSUE.

A kto zyskałby na zamknięciu kopalni? O tym przeczytasz tutaj.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej