RAPORT

Pogarda

Opozycja wyśmiała prezydenta Dudę za wieniec w Turcji. Zaliczyli potężną wpadkę

Najnowsze

Popularne

Europosłanka PO Danuta Huebner wrzuciła do sieci zdjęcie z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji. „Kolejność barw na wieńcu wskazuje, że złożył go prezydent Indonezji, ewentualnie książę Monako" – napisała sugerując, że prezydent RP zaliczył wpadkę. Do sprawy odniósł się już m.in. ambasador RP w Turcji. Jak się okazało, wpadka faktycznie była, ale w wykonaniu polityków Platformy Obywatelskiej. Ostatecznie Huebner przeprosiła.

Szczegółowa analiza dziewięciu sondaży. Takiej sytuacji dotąd nie było

Z najnowszych badań wynika, że licząc wspólnie Koalicję Obywatelską i Polskę 2050, maj jest miesiącem z najniższym odsetkiem wskazań dla tych...

zobacz więcej

W dniach 24-25 maja 2021 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z małżonką składają wizytę państwową w Republice Turcji.

– Chcemy, aby nasze państwa były bezpieczne i aby ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwa militarne w przestrzeni wokół nich i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił podczas poniedziałkowych rozmów w Ankarze prezydent Andrzej Duda. Przedstawiciel Polski wyraził zadowolenie z zawartych umów, w tym kontraktu na tureckie bezzałogowce.

Zobacz także -> Fake news Budki. Czy prezydent i premier milczeli ws. samolotu na Białorusi?

Z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że Polska jest „strategicznym współpracownikiem”.

„Prezydent w ramach państwowej wizyty złożył wieniec w Mauzoleum Ataturka. Kolejność barw na wieńcu wskazuje, że złożył go prezydent Indonezji, ewentualnie książę Monako” – napisała Danuta Huebner publikując zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy składającego wieniec w czerwono-białych barwach. Wieloletnia członkini PZPR, europosłanka i przedstawicielka Platformy Obywatelskiej zasugerowała, że głowa państwa popełniła dyplomatyczny błąd.

Andrzej Duda w Turcji. Podpisze umowy ws. bezpieczeństwa

Para prezydencka Andrzej Duda rusza z oficjalną dwudniową wizytą w Turcji. Pierwszego dnia wizyty odbędzie rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem...

zobacz więcej

O złożeniu kwiatów napisał też inny poseł PO Grzegorz Furgo. „Tylko z kolejnością barw na wieńcu coś nie wyszło. Przypomina mi barwy Indonezji" – stwierdził.

„Opozycyjni fachowcy od dyplomacji mają teraz przed sobą sporo pracy, by dotrzeć ze swoimi uwagami do przywódców wielu państw, którzy odwiedzili Mauzoleum Ataturka” – skomentował w sieci wiceszef MSZ Szymon Szymkowski vel Sęk. Pokazał, że kwiaty w identycznych barwach składali przedstawiciele Niemiec czy Watykanu.

Zobacz także -> „Działamy w NATO, mając wspólne cele”. Rozmowy Duda – Erdogan w Ankarze

Z kolei ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch dodał, że „każda wizyta państwowa w Turcji i każda inauguracja ambasadora zaczyna się od złożenia wieńca w mauzoleum założyciela Republiki, Mustafy Kemala Atatürka”. „Wieniec jest od dłuższego czasu taki sam: czerwień i biel to kolory flagi tureckiej” – napisał.

„Pomogę – barwy wieńca składanego w Mauzoleum Ataturka zostały wprowadzone jako zasada protokolarna przez prezydenta Erdogana” – skomentował Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.

Tweety polityków Platformy Obywatelskiej zniknęły więc z sieci.

We wtorek po godzinie 8 rano do sprawy na Twitterze odniosła się sama Danuta Huebner.

"Przepraszam Pana Prezydenta Andrzeja Dudę za mój niefortunny wpis dotyczący Jego wizyty Turcji" – napisała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej