RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Morderstwa, tortury, gwałty. Zbrodniarz z Darfuru oskarżony

Ali Muhammad Ali Abd-Ar-Rahman odpowie za zbrodnie przeciw ludzkości (fot. MTK)
Ali Muhammad Ali Abd-Ar-Rahman odpowie za zbrodnie przeciw ludzkości (fot. MTK)

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) postawił 31 zarzutów związanych z popełnieniem zbrodni przeciwko ludzkości jednemu z przywódców milicji urządzających naloty na wsie i miasta w Darfurze, zachodniej części Sudanu. Jest to przygotowanie do pierwszego w historii MTK procesu związanego z przemocą w konflikcie w Darfurze.

Trybunał zbada zbrodnie wojenne w Palestynie. „Nie będziemy godzić się na tę niesprawiedliwość”

Główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Fatou Bensouda poinformowała w piątek, że rozpocznie pełne dochodzenie w sprawie...

zobacz więcej

Ali Muhammad Ali Abd-Ar-Rahman, znany jako Ali Kuszajb został oskarżony między innymi o morderstwa, stosowanie tortur i gwałty.

Prokuratorzy MTK wskazali go jako „budzącego postrach oraz czczonego” przywódcę milicji dżandżawidzkiej, zbrojnej muzułmańskiej bojówki działającej w Darfurze oraz we wschodniej części Czadu, popełniającego zbrodnie w latach 2003-2004, czyli w momencie największego nasilenia konfliktu.

Zbrodnie przeciw ludzkości


Agencja Associated Press podała, że oskarżony nie odniósł się do zarzutów, ale zespół jego obrońców argumentował, że Abd-Ar-Rahman to nie Ali Kuszajb.

Fatou Bansouda, wiceprokurator MTK, powiedziała, że wykaże, że Abd-Ar-Rahman przeprowadził ataki na miasta i wsie i był odpowiedzialny za ponad 300 morderstw oraz grabieże, które zmusiły 40 tys. cywilów do opuszczenia swoich domów. – Dowody wskazują, że (...) był świadomym, chętnym i energicznym sprawcą tych zbrodni – powiedziała podczas przesłuchania. – Był starszym dowódcą haniebnej milicji dżandżawidzkiej w miejscowościach Wadi Salih oraz Mukjar we wskazanym w oskarżeniu okresie – dodała.

Konflikt w Darfurze wybuchł w 2003 roku, kiedy niearabska ludność zbuntowała się przeciwko rządowi Sudanu, oskarżając go o zaniedbywanie regionu. Chartum zmobilizował zbrojne milicje, by stłumiły bunt, co wywołało falę przemocy, która według USA była równoznaczna z ludobójstwem. Umar Hasan Ahmad al-Baszir, któremu Haga postawiła zarzut zlecenia ludobójstwa oraz innych okrucieństw w Darfurze został usunięty ze stanowiska w 2019 roku i pozostaje w więzieniu w Chartumie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej