RAPORT

Pogarda

Premier Morawiecki: Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie UE (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie UE (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy bliscy porozumienia; Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską; elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały – poinformował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z premierem Czech w sprawie kopalni Turów.

Daniel Obajtek o Turowie: Opozycja nie rozumie polskiej racji stanu

TSUE chce zablokować możliwość wydobycia przez Polskę węgla. Dla opozycji okazało się to okazją do kolejnych politycznych ataków na rząd. – To jest...

zobacz więcej

– Spotkałem się z premierem Republiki Czeskiej, panem Andrejem Babiszem, wcześniej byłem już na Dolnym Śląsku i ustaliłem, w jaki sposób można prowadzić negocjacje ze stroną czeską. Potwierdziłem kierunek tych negocjacji z panem premierem Babiszem i te negocjacje dzisiejszego wieczoru się odbyły – powiedział szef polskiego rządu.

Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE. To porozumienie przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro – współfinansowanie tych projektów przez stronę polską – dodał Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że współfinansowanie ze strony polskiej oznacza udział środków z budżetu państwa, samorządów oraz spółki PGE, która jest właścicielem kopalni i elektrowni Turów. – Zgodziliśmy się na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką – mówił premier.

– Również PGE przeprowadzi do końca inwestycje ekranu doziemnego, który będzie do pewnego stopnia przynajmniej eliminował odpływ wody, a z drugiej strony będzie prowadziła prace przy wałach, które mają zabezpieczać przed pyłkami, które przenikają na stronę czeską – dodał.

Premier ma plan dot. Turowa: Takiego zaognienia sytuacji dawno nie było [WIDEO]

W związku z decyzją TSUE w sprawie Turowa doszło „do zaognienia sytuacji między Polską a Republiką Czeską, jakiego dawno nie było” – ocenił premier...

zobacz więcej

Elektrownia i kopalnia będą pracowały


Morawiecki zaznaczył, że strona czeska będzie w najbliższych dniach „operacjonalizowała” po swojej stronie poniedziałkowe ustalenia. – Jestem dobrej myśli, że uda się je doprowadzić do końca. W wyniku realizacji takiego planu będziemy mogli powiedzieć o tym, że cała sprawa zostaje zamknięta i elektrownia oraz kopalnia Turów dalej będą pracowały bez przeszkód – podkreślił.

Kopalnia i elektrownia pracują dzisiaj i będą pracowały, ale zależy nam na tym również, żeby ten spór w sposób polubowny z Republiką Czeską doprowadzić do pomyślnego końca i jestem dobrej myśli, że uda się taki plan zrealizować – zapewnił szef polskiego rządu.

Tuż przed wylotem do Brukseli szef polskiego rządu zapowiedział, że na marginesie szczytu Unii Europejskiej będzie także rozmawiał z premierem Czech o decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w ubiegły piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej