Przywódcy Unii Europejskiej na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu sankcji gospodarczych na Białoruś. Ma to związek z niedzielnym zmuszeniu do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. Zaapelowano do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią, a jednocześnie zdecydowano o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do unijnych lotnisk. Jednoznacznie potępiono zatrzymanie przez Mińsk opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza.
Rządząca Strefą Gazy palestyńska organizacja Hamas zaprzeczyła w poniedziałek, że miała jakikolwiek związek z niedzielnym zatrzymaniem w Mińsku...
zobacz więcej
Unijni liderzy potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza.
Zdecydowali o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE.
Apel do przewoźników
Zaapelowali również do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.
Wezwali także Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku.
Przyjęte wnioski na szczycie są ostrzejsze niż pierwotny projekt. Jest bowiem decyzja europejskich przywódców o konieczności szybkiego przygotowania sektorowych sankcji gospodarczych, na co do tej pory jednomyślnej zgody we Wspólnocie nie było. Przywódcy 27 krajów zobowiązali teraz szefa unijnej dyplomacji do przygotowania propozycji restrykcji gospodarczych.
Europejscy przywódcy zgodzili się też na rozszerzenie dotychczasowych sankcji dyplomatycznych nakładanych na reżim od ubiegłego roku za sfałszowanie wyborów prezydenckich i represje wobec obywateli. Na czarną listę mają być wpisani kolejni funkcjonariusze reżimu
Alaksandra Łukaszenki i firmy finansujące władze.
Zobacz także: UE zamraża plan gospodarczy dla Białorusi. Mińsk nie otrzyma 3 mld euro
Unijny pakiet ekonomiczno-inwestycyjny na rzecz Białorusi na kwotę 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia został zamrożony – poinformowała w...
zobacz więcej
Jesteśmy zadowoleni z konkluzji szczytu UE; cieszymy się, że Rada Europejska przychyliła się do wniosku premiera Mateusza Morawieckiego o pilne rozszerzenie porządku obrad i w błyskawicznym tempie przyjęła konkluzję – tak o decyzjach unijnych liderów ws. Białorusi mówił na konferencji w Brukseli rzecznik rządu Piotr Müller.
Myśliwce poderwane
Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.
Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”.
Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem w niedzielę wieczorem samolot dotarł do Wilna. Oprócz Pratasiewicza na pokładzie nie było także jego partnerki i – według białoruskiego opozycjonisty Pawła Łatuszki – jeszcze czterech innych osób.
Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.
źródło:
PAP, IAR
#białoruś
#bruksela
#sankcje
#ryanair
#raman pratasiewicz
#szczyt