RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Białoruś wydmuszką Rosji”. Eksperci o roli rosyjskich służb w przechwyceniu samolotu

Jakiekolwiek mówienie o znamionach suwerennego państwa w stosunku do Białorusi jest analitycznym nadużyciem; to państwo, które jest wydmuszką Federacji Rosyjskiej – komentuje w TVP Info niedzielne przejęcie samolotu pasażerskiego linii Ryanair politolog i analityk bezpieczeństwa Piotr Grochmalski. Także Grzegorz Kuczyński, ekspert zajmujący się rosyjskimi służbami specjalnymi, podkreśla, że nie była to operacja jedynie białoruskich służb specjalnych i wskazuje na zaangażowanie rosyjskiego wywiadu.

Białoruś wstrzymuje samolot Lufthansy. Jaki podano powód?

Na lotnisku w Mińsku wstrzymywano samolotu linii Lufthansa, który miał lecieć do Frankfurtu – poinformowały w poniedziałek niezależne media na...

zobacz więcej

Raman Pratasiewicz, białoruski aktywista i były redaktor opozycyjnego kanału NEXTA, został zatrzymany przez białoruskie władze w niedzielę na lotnisku w Mińsku. Samolot Ateny – Wilno, którym leciał aktywista, wylądował nieplanowo na lotnisku w tym mieście.

Kuriozalne tłumaczenia reżimu Łukaszenki


Państwa zachodnie są przekonane, że władze Białorusi wymusiły jego lądowanie groźbami i poderwaniem myśliwca. Mińsk twierdzi, że przyczyną „awaryjnego lądowania” była anonimowa informacja o bombie, podpisana przez „żołnierzy Hamasu”; myśliwiec wystartował, „żeby pomóc”, a to, że Pratasiewicz był na pokładzie, było „zbiegiem okoliczności”.

– To była operacja przeprowadzona wspólnie przez Białorusinów – czyli białoruskie KGB – i rosyjski wywiad. Nie jest zaskoczeniem, że wśród tych osób, które zostały w Mińsku, byli obywatele Rosji. Zapewne wśród nich byli agenci czy FSB, czy SWR – komentuje Grzegorz Kuczyński. Ekspert ds. Rosji wskazuje, że Kreml nie po raz pierwszy używa tego typu metod.

Scenariusz opracowany w Moskwie


Zdaniem Piotra Grochmalskiego działania takie, jak siłowe przejęcie pasażerskiego samolotu, to „wykorzystywanie Białorusi w różnego rodzaju grach” i „mechanizm bardzo korzystny dla Moskwy”.

– Jestem pewny, że czeka nas cała seria prowokacji, właśnie z wykorzystaniem tzw. białoruskich służb, a faktycznie po konsultacjach z Rosją – wskazuje analityk. Gość TVP Info podkreślił, że Białoruś tylko sprawia pozory państwa suwerennego. – To porwanie jest od początku do końca nie tylko konsultowane, ale też przeprowadzone według scenariusza opracowanego w Moskwie – ocenia Grochmalski.

Zobacz także: Są sygnały, że Pratasiewicz jest w stanie krytycznym. „Prawdopodobnie jest torturowany”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej