RAPORT

Pogarda

Unia zamknięta dla białoruskich linii lotniczych? Jest projekt konkluzji szczytu UE

Unijna przestrzeń powietrzna i porty lotnicze mają być niedostępne dla białoruskich przewoźników (fot. F.Gandolfo/SOPA/Getty Images)
Unijna przestrzeń powietrzna i porty lotnicze mają być niedostępne dla białoruskich przewoźników (fot. F.Gandolfo/SOPA/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych UE oraz kolejna lista sankcji wobec przedstawicieli reżimu białoruskiego - to projekt konkluzji obradującego w Brukseli szczytu UE. Z kolei PLL LOT rozważa omijanie Białorusi zarówno jako kraju docelowego jak i tranzytowego. Podobną rekomendację wydał MSZ. Niemiecka Lufthansa już ogłosiła „wstrzymanie czynności” nad Białorusią. Lotów do tego kraju zakazały Litwa i Wielka Brytania.

Samolot zatrzymany przez Białoruś wylądował w Wilnie. Czy grożono zestrzeleniem? [WIDEO]

Z pokładu wyprowadzono białoruskiego opozycjonistę.

zobacz więcej

Omijanie terytorium Białorusi może być elementem sankcji po wczorajszych wydarzeniach w tym kraju. W niedzielę pasażerski samolot linii Ryanair został przechwycony i zmuszony do lądowania w Mińsku. Lecący nim opozycyjny dziennikarz Roman Protasiewicz został zatrzymany i aresztowany. Boeing 737 leciał z Aten do Wilna. Maszyna jest zarejestrowana w Polsce.

Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował, że przewoźnik „przygotowuje alternatywne scenariusze dla połączeń, które odbywają się nad terytorium Białorusi”. – Będziemy przekazywać na bieżąco informacje odnośnie podjętych decyzji – zapowiedział Moczulski.

Przestrzeń powietrzną Białorusi już zaczął omijać węgierski przewoźnik WizzAir, więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Podobną decyzję podjęła Lufthansa. „Ze względu na dynamikę obecnej sytuacji na razie zawieszamy operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej” oświadczył niemiecki przewoźnik.

Eurocontrol wspiera przewoźników


Europejska agencja kontroli ruchu lotniczego Eurocontrol poinformowała, że współpracuje z liniami lotniczymi i służbami żeglugi powietrznej w krajach sąsiadujących z Białorusią, aby zapewnić liniom lotniczym możliwość unikania białoruskiej przestrzeni powietrznej, jeśli tego chcą.

Eurocontrol przekazał agencji Reutera, że trzy unijne linie lotnicze – obok LOT-u to właśnie Lufthansa i łotewski airBaltic - obsługiwały 14 rejsów tygodniowo na Białoruś.

Ostre stanowisko Wilna i Londynu


Zakaz lotów przez terytorium Białorusi wprowadzany jest także na poziomie władz państwowych. Minister transportu Wielkiej Brytanii wydał polecenie tamtejszemu regulatorowi lotnictwa cywilnego, by „dla bezpieczeństwa pasażerów” nakazać omijanie tego obszaru wszystkim zarejestrowanym w Zjednoczonym Królestwie przewoźnikom.

Londyn zawiesił też zezwolenie na operacje lotnicze wydane narodowemu przewoźnikowi Białorusi, Belavii, która obsługiwała rejsy między Mińskiem a londyńskim portem lotniczym Gatwick.

Białoruś wstrzymuje samolot Lufthansy. Jaki podano powód?

Na lotnisku w Mińsku wstrzymywano samolotu linii Lufthansa, który miał lecieć do Frankfurtu – poinformowały w poniedziałek niezależne media na...

zobacz więcej

Nieco inną formę restrykcji przyjęły władze Litwy, które zakazały po prostu lotów z i do Białorusi przez litewską przestrzeń powietrzną. Po zamkniętym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa narodowego litewskiego Sejmu w Wilnie poinformowano, że parlament ma omówić plan sankcji wobec Białorusi, celem którego będzie m.in. uczynienie z tego kraju strefy zakazanej dla lotów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wydał premierowi Denysowi Szmyhalowi polecenie zarówno zawieszenie połączeń lotniczych z Białorusią, jak i zakazania lotów nad tym krajem ukraińskich samolotów.

Do unikania przestrzeni powietrznej nad Białorusią wezwała Szwedzka Agencja Transportu wskazując potrzebę „uwzględnienia niepewnej sytuacji”. „Decyzja obowiązuje do czasu ustabilizowania się problemu. Uważnie śledzimy rozwój wydarzeń” – podkreślił Simon Posluk ze Szwedzkiej Agencji Transportu. Posluk ocenił jednak, że „trudno określić”, w jakim stopniu rekomendacja dotknie linie lotnicze.

Premier Mateusz Morawiecki chce, by lotów zakazała cała Unia Europejska


O omijaniu terytorium Białorusi może zadecydować także cała Unia Europejska. Byłaby to dotkliwa sankcja dla reżimu Alaksandra Łukaszenki. Każdy kraj zarabia na tranzycie lotniczym. Taka decyzja byłaby ciosem dla finansów Białorusi. O wstrzymanie wszystkich lotów UE – Białoruś – UE chce zaapelować na dzisiejszej Radzie Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej