RAPORT

Pogarda

„Działamy w NATO, mając wspólne cele”. Rozmowy Duda – Erdogan w Ankarze

Najnowsze

Popularne

Od ceremonii oficjalnego powitania przed pałacem prezydenckim w Ankarze rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Turcji, Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana. Doszło do podpisania umów dotyczących m.in. zakupu tureckich dronów TB2 Bayraktar, a także o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego. Poniedziałek jest pierwszym dniem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji.

Andrzej Duda w Turcji. Podpisze umowy ws. bezpieczeństwa

Para prezydencka Andrzej Duda rusza z oficjalną dwudniową wizytą w Turcji. Pierwszego dnia wizyty odbędzie rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem...

zobacz więcej

Prezydent Polski podkreślił, że przed zbliżającym się szczytem NATO w Brukseli, w którym weźmie  udział,  już dziś w Ankarze  z prezydentem Turcji poruszyli gorące tematy dotyczące bezpieczeństwa.  Prezydenci obu państw rozmawiali m.in.  o bezpieczeństwie w rejonie Morza Czarnego, suwerenności i międzynarodowo uznanych granicach Ukrainy oraz sytuacji w Syrii i Libii. 

  Prezydent Duda: jako członkowie NATO mamy z Turcją wspólne cele   


   – Polska i Turcja jako członkowie NATO mają wspólne cele, głównym jest bezpieczeństwo naszych krajów i innych sojuszników  – powiedział w poniedziałek w Ankarze prezydent Andrzej Duda.

  Prezydent Duda, zwrócił uwagę na podpisane podczas wizyty umowy, w tym o zakupie przez Polskę tureckich bezzałogowych statków powietrznych zdolnych przenosić uzbrojenie. Polska kupi od Turcji drony za blisko 270 mln dolarów, pierwszy zestaw w przyszłym roku.

 – Cieszę się, że działamy wspólnie w NATO, mając wspólne cele, tym głównym jest to, aby nasze państwa były bezpieczne i aby ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwa militarne w przestrzeni wokół naszych państw i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego  – powiedział prezydent RP.

Prezydent: Szczyt NATO sukcesem Sojuszu i zwycięstwem Polski

– Ten szczyt i jego rezultaty jest sukcesem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeśli chodzi o polskie sprawy w Sojuszu i bezpieczeństwo naszej części...

zobacz więcej

  Pierwszy zestaw ma zostać dostarczony w przyszłym roku  


  Wyraził zadowolenie ze współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów i zawartych umów, w tym umowy o współpracy w ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz kontraktu na tureckie bezzałogowce.

Umowa, podpisana ze strony polskiej przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, przewiduje zakup czterech zestawów taktycznego systemu Bayraktar TB2 z 24 statkami powietrznymi, które przenoszą nie tylko wyposażenie rozpoznawcze, ale można je także uzbroić w pociski przeciwpancerne. Pierwszy zestaw ma zostać dostarczony w przyszłym roku. 

  W programie wizyty Andrzeja Dudy jest także spotkanie z polskimi żołnierzami sojuszniczej misji wsparcia Turcji w nadzorze wschodniej granicy Sojuszu. 

Zobacz także: Erdogan zgodził się omówić z Dudą kwestię poparcia dla planów NATO    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej