RAPORT

Pogarda

Fake news Budki. Czy prezydent i premier milczeli ws. samolotu na Białorusi?

Borys Budka fake newsem uderza w prezydenta i premiera (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Borys Budka fake newsem uderza w prezydenta i premiera (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

Doszło de facto do uprowadzenia polskiego samolotu przez władze Białorusi. W momencie, kiedy inne rządy zabierały stanowczo głos, premier i prezydent milczeli – przekonywał w poniedziałek na konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka, zarzucając polskim władzom niekompetencję. Czy miał rację, mówiąc o „milczeniu” prezydenta i szefa rządu? Okazuje się, że pierwsze komunikaty premiera, prezydenta i MSZ pojawiły się krótko po wydarzeniach w Mińsku.

Morawiecki: Na RE zaproponuję, by wstrzymano wszystkie loty z UE na Białoruś

Wczoraj doszło do aktu rządowego terroryzmu ze strony Białorusi. Na radzie Europejskiej zaproponuję, aby wszystkie loty z Unii Europejskiej na...

zobacz więcej

W niedzielę pod pretekstem zagrożenia bombowego Białoruś zmusiła do lądowania na lotnisku w Mińsku zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna. Doszło wówczas do zatrzymania lecącego w nim opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, który żyje na emigracji.

Fake news lidera PO


Na konferencji prasowej w poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej nazwał niedzielne wydarzenia „aktem międzynarodowego terroryzmu”. – Doszło de facto do uprowadzenia polskiego samolotu przez władze Białorusi. Niestety, w tym samym czasie, kiedy rząd litewski, kiedy inne rządy zabierały stanowczo głos, pan premier czy pan prezydent milczeli – ocenił Borys Budka. Wezwał też prezydenta do zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Słowa lidera PO to fake news. Informacja o uprowadzeniu samolotu i zmuszeniu do lądowania w Mińsku pojawiła się w niedzielę po południu.

Sankcje na Białoruś tematem szczytu RE


Krótko po godz. 17 głos zabrał Mateusz Morawiecki, informując, że zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela o „rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki”. Podkreślił, że działania Białorusi bezprecedensowy to „akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny”. Po premierze komunikat wydał także prezydent Andrzej Duda, zapowiadając konieczność „zdecydowanych działań wobec władz białoruskich”. „Wydarzenia na Białorusi związane z wymuszeniem lądowania samolotu pasażerskiego są kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego” – podkreślił prezydent.

Białoruski dyplomata wezwany na dywanik


Działania reżimu Łukaszenki nie pozostały także bez odpowiedzi resortu dyplomacji, który w niedzielę wieczorem w trybie natychmiastowym wezwał chargé d’affaires Ambasady Republiki Białorusi w Warszawie. Po spotkaniu dyplomata odmówił dziennikarzom komentarza. „Przypomnę, że wszelkiego rodzaju terroryści są wrogami ludzkości, muszą być potępieni i ścigani” – podkreślił z kolei szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Zobacz także: Relacja Polki, która leciała porwanym samolotem. „To było przerażające”
teraz odtwarzane
Relacja pasażerki porwanego samolotu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej