RAPORT

Pogarda

Szczegółowa analiza dziewięciu sondaży. Takiej sytuacji dotąd nie było

Sondaż. Borys Budka z rosnącymi problemami (fot. Filip Radwanski/ LightRocket via Getty Images)
Sondaż. Borys Budka z rosnącymi problemami (fot. Filip Radwanski/ LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Z najnowszych badań wynika, że licząc wspólnie Koalicję Obywatelską i Polskę 2050, maj jest miesiącem z najniższym odsetkiem wskazań dla tych ugrupowań. Dane pokazują ważny trend, bo są uśrednieniem informacji z wielu różnych sondaży.

Turów. „Czescy oligarchowie zacierają ręce. Najbogatszym z nich jest premier”

TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia w Turowie. Tymczasem ekspert rynku OZE z Instytutu Jagiellońskiego Piotr Rudyszyn już wiele miesięcy temu...

zobacz więcej

Sondaż – każdy – zamawiany jest na czyjeś zlecenie. Sugerowanie się wynikami jednego z badań może być mylne lub wprowadzać w błąd. Z kolei zestawienie analiz wielu różnych firm i instytucji daje już pewien obraz sytuacji społeczno–politycznej w kraju.

W ostatnich tygodniach najciekawszy trend to niewątpliwie wzrosty Szymona Hołowni kosztem Borysa Budki.

Zobacz także -> Sondaż o Donaldzie Tusku. Polacy w tym nie upatrują nadziei

W obliczu kryzysu politycy PO coraz chętniej podkreślają, że ich wyniki zsumowane z rezultatami Polski 2050 dają nadzieję na pokonanie PiS.

Budka ogłosił koalicję z Hołownią. Polska 2050: Raczej nie ma szans

– Będę chciał zbudować koalicję z Polską 2050 Szymona Hołowni i PSL – powiedział mediom lider PO Borys Budka. O to, czy taka współpraca jest realna...

zobacz więcej

„Będę powtarzał do bólu – współpraca to jedyny skuteczny i pewny sposób na wygranie wyborów” – pisał w połowie maja Borys Budka. „W tym sondażu tylko Platforma i Polska 2050 mają 40 procent poparcia. I zostawiamy daleko w tyle PiS” – dodawał.

Powołując się na dane Kantara, które publikowała „Gazeta Wyborcza” zaznaczał, że PiS cieszy się zaufaniem jedynie 32 proc. wyborców, a Polska 2050 (21 proc.) i PO (19 proc.) w sumie mają aż 40 proc. wskazań.

PO+Polska 2050? W sondażach notują spadki


Po pierwsze, gdyby Budka wystartował do wyborów wspólnie z Hołownią, ich wynik z pewnością nie byłby sumą pełnych słupków poparcia, a wypadkową obecnych rezultatów. Po drugie, uśrednienie większej liczby sondaży pokazuje, jak słaba jest obecna pozycja tych ugrupowań. Po trzecie zdaniem politologów,  Polska 2050 jest na fali wznoszącej i na pewno nie zgodzą się, by łączyć siły z Platformą.

Zobacz także -> Dwie partie bez posłów w Sejmie. Nowy sondaż

Co więcej, w obecnym miesiącu zanotowali najgorsze wyniki od października – gdy w sondażach zauważalnie zaczął rosnąć ruch Hołowni.

Sondaże. Sześć frakcji w Sejmie

Poseł zwiastuje koniec Platformy. Wskazuje na Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski zamiast być tym filarem Platformy Obywatelskiej, woli realizować swój własny projekt – oznajmił wyrzucony z tej partii poseł...

zobacz więcej

Co jeszcze pokazują nam majowe sondaże preferencji partyjnych?

Dane z maja 2021 (w zestawieniu z wcześniejszym miesiącem), dotyczące zdecydowanych wyborców, wskazują na 2–punktowy wzrost Prawa i Sprawiedliwości. Można przypuszczać, że do poprawy notowań partii rządzącej przyczyniło się znaczne ograniczenie kryzysu epidemicznego. W tym czasie urosły też słupki Polski 2050 (+1,5 pkt proc.), ale poparcie KO spadło o 3 pkt proc.

Zobacz także -> Trzaskowski odchodzi z Platformy i startuje sam w wyborach. Sondaż

Pierwsza trójka wygląda więc następująco: PiS 38 proc., Polska 2050 22 proc., Koalicja Obywatelska 16,5 proc.

Na kolejnych miejscach plasują się Lewica z wynikiem 10 proc. (-0,5), Konfederacja 7,5 proc. (-0,5) oraz PSL 5 proc. (+0,5) proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej