RAPORT

Pogarda

Prokurator Generalny polecił wszcząć śledztwo ws. lądowania Ryanair w Mińsku

Najnowsze

Popularne

Prokurator Generalny polecił wszcząć śledztwo w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku – poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński. Będzie ono prowadzone w kierunku „użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów”.

Szef dyplomacji UE grozi Białorusi konsekwencjami

Szef unijnej dyplomacji zagroził Białorusi konsekwencjami za porwanie samolotu lecącego z Aten do Wilna. Josep Borrell opublikował w imieniu krajów...

zobacz więcej

Chodzi o czyny z art. 166 par. 1 i art. 189 par. 1 Kodeksu karnego.

Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano podróżującego tym samolotem Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”.

Nie było Pratasiewicza i jego dziewczyny


Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem w niedzielę wieczorem samolot dotarł do Wilna. Oprócz Pratasiewicza na pokładzie nie było także jego dziewczyny i – według białoruskiego opozycjonisty Pawła Łatuszki – jeszcze czterech innych osób.

Czytaj także: „Tutaj czeka mnie kara śmierci”. Pasażerowie zatrzymanego w Mińsku lotu relacjonują

To prowokacja służb specjalnych


Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, a także domagając się wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.

Samolot zatrzymany przez Białoruś wylądował w Wilnie. Czy grożono zestrzeleniem? [WIDEO]

Z pokładu wyprowadzono białoruskiego opozycjonistę.

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że działania Białorusi są „kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego”, z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił o „bezprecedensowym akcie państwowego terroryzmu”. W związku z sytuacją w trybie natychmiastowym do MSZ wezwany został chargé d’affaires Ambasady Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski.

Według białoruskiej opozycji niedzielne zdarzenie to prowokacja służb specjalnych, która miała na celu doprowadzenie do zatrzymania Ramana Pratasiewicza. Taką opinię wyraziła m.in. przebywająca na emigracji była kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska.

Nałożenie sankcji na Białoruś będzie jednym z tematów rozpoczynającego w się nadzwyczajnego dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w oświadczeniu w imieniu UE wezwał do uwolnienia Pratasiewicza.

Jak wskazał białoruskie władze zagroziły bezpieczeństwu pasażerów i załogi samolotu Ryanair. Borrell dodał, że należy przeprowadzić międzynarodowe dochodzenie w sprawie tego incydentu.

Czytaj także: Porwanie samolotu na Białorusi. „Myślę, że tak to się skończy”
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej