RAPORT

Pogarda

Sondaż o Donaldzie Tusku. Polacy w tym nie upatrują nadziei

Za Donaldem Tuskiem nie tęsknią nawet wyborcy KO (fot. Mikhail Palinchak/ Ukrinform / Barcroft Media via Getty Images)
Za Donaldem Tuskiem nie tęsknią nawet wyborcy KO (fot. Mikhail Palinchak/ Ukrinform / Barcroft Media via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Polacy nie upatrują nadziei w Donaldzie Tusku i jego powrocie do polskiej polityki w związku z kryzysem w Platformie Obywatelskiej – tak wynika z sondażu United Surveys dla „Wprost”.

W PO chcą powrotu Tuska. „Budka się kompromituje, a uratowałby twarz”

Politycy PO coraz głośniej podważają sens przywództwa Borysa Budki. – Chciałabym, żeby Donald Tusk wrócił – przyznała teraz nawet Małgorzata...

zobacz więcej

Ostatnie tygodnie w polityce to pasmo kryzysów i porażek Platformy Obywatelskiej Borysa Budki. W sondażach partia – a właściwie Koalicja Obywatelska – traci poparcie; konsekwentnie wyprzedza ją Polska 2050 Szymona Hołowni.

Wobec problemów trwożących PO media znowu spekulują o powrocie do sterów tej partii byłego premiera Donalda Tuska, który był jej przewodniczącym przez kilka lat.

„Wprost” opublikował wyniki sondażu, w którym respondentów zapytano: „Czy pana/pani zdaniem powrót Donalda Tuska do Platformy Obywatelskiej pozwoliłby tej partii odzyskać zaufanie wyborców?”.

Na tak postawione pytanie odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 12,4 proc. ankietowanych, a „raczej tak” – 15,3 proc. Oznacza to, że pozytywy ewentualnego powrotu Donalda Tuska do Platformy Obywatelskiej widzi łącznie 27,7 proc. badanych. Znacznie więcej osób jest przeciwnego zdania.

35,6 proc. respondentów powrót Tuska raczej nie pomógłby w odzyskaniu zaufania wyborców przez PO. Odpowiedzi „zdecydowanie nie” udzieliło z kolei 21,9 proc. badanych. Wynika z tego, że łącznie 57,5 nie widzi szans, by zaangażowanie byłego premiera pomogło jego macierzystej partii. 14,8 proc. badanych nie ma z kolei zdania w tej sprawie – podaje „Wprost”.

Wśród osób, które głosują na Prawo i Sprawiedliwość, zaledwie 5 proc. uważa, że powrót Tuska pomógłby Platformie. Wśród zwolenników opozycji jest 50 proc. osób, które oceniają tę sytuację jako szansę dla PO. „Za Donaldem Tuskiem nie tęsknią nawet sami wyborcy Koalicji Obywatelskiej. Pozytywnie scenariusz jego powrotu ocenia łącznie 51 proc. ankietowanych, którzy głosowali na KO. Przeciwnego zdania jest 37 proc. osób” – opisano.

Badanie zostało przeprowadzone 21 maja metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1000 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej