RAPORT

Wojna na Ukrainie

Znaleziono jeden z największych paneli z petroglifami na świecie

Odkryto panel z petroglifami (fot. Shutteretock/haireena)
Odkryto panel z petroglifami (fot. Shutteretock/haireena)

Zespół archeologów z Portugalii odkrył w Vale do Coa, na północy tego kraju, jeden z największych, jak twierdzą badacze, rytów naskalnych wykonanych przez praczłowieka w plenerze. Panel z petroglifami ma długość około 10 metrów i sięga okresu sprzed około 30 tys. lat.

Tę skalną bramę znał cały świat. Zawalił się Łuk Darwina

Znana na cały świat jako Łuk Darwina skalna brama znajdująca się w pobliżu wyspy Darwin w archipelagu Galapagos, zawaliła się - poinformowało...

zobacz więcej

Według naukowców ryt przedstawiający tura to największe, a zarazem najstarsze na świecie znane dzieło praczłowieka zadedykowane temu zwierzęciu.

Jak poinformowali w piątek w komunikacie naukowcy wchodzący w skład Fundacji Coa Parque, która prowadziła badania archeologiczne w tej portugalskiej miejscowości, odkrycie było możliwe dzięki obniżeniu poziomu wody w biegnącej przez region rzece Coa.

Autorzy studium wskazali, że po opuszczeniu poziomu wody dzięki lokalnym tamom rzecznym ryt naskalny, widoczny początkowo na skale o długości 3,5 m, okazał się twórczością praczłowieka o łącznej długości 10 m.

Położone w dystrykcie Guarda, na północnym wschodzie Portugalii, stanowisko archeologiczne stało się miejscem intensywnych prac ekspertów w latach 90. XX wieku.

Pomiędzy 1995 a 2013 r. archeolodzy, w większości pracownicy portugalskich uczelni wyższych, odnaleźli 22 stanowiska z naskalnymi rytami wykonanymi w okresie paleolitu.

Większość naskalnej twórczości praczłowieka w Vale do Coa, rozrzuconej w promieniu kilku kilometrów, przedstawia motywy zwierząt, głównie koni, a także bydła.

Od 1998 r. Vale do Coa uznawane jest za niematerialne dziedzictwo ludzkości UNESCO.

Enquanto não volta a ser possível ter visitantes no Vale do Côa, vamos levar a Arte Rupestre do Parque Arqueológico até...

Opublikowany przez Museu do Côa Niedziela, 10 maja 2020
Czytaj także: Jak żyli średniowieczni mnisi? Polscy badacze odkryli inskrypcje

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej