RAPORT

Pogarda

Andrzej Duda w Turcji. Podpisze umowy ws. bezpieczeństwa

Spotkanie prezydentów Turcji i Polski (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Spotkanie prezydentów Turcji i Polski (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najnowsze

Popularne

Para prezydencka Andrzej Duda rusza z oficjalną dwudniową wizytą w Turcji. Pierwszego dnia wizyty odbędzie rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, m.in. o bezpieczeństwie i gospodarce. Ma też zostać podpisana umowa o współpracy związanej z bezzałogowymi statkami powietrznymi dla wojska.

Erdogan zgodził się omówić z Dudą kwestię poparcia dla planów NATO

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek przed wylotem na szczyt NATO z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. To była dobra...

zobacz więcej

Podczas wizyty w Turcji Andrzejowi Dudzie będą towarzyszyli m.in. ministrowie: kultury i dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński oraz obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Na poniedziałek zaplanowano rozmowy polityczne prezydentów Dudy i Erdogana oraz obu delegacji. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że będą one dotyczyły kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli.

– Pozycje Polski i Turcji w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu – podkreślił.

O czym będą rozmawiać prezydenci Polski i Turcji


Prezydencki minister zaznaczył, że rozmowy będą też dotyczyły potencjalnej współpracy trójstronnej w zakresie bezpieczeństwa w trilogu: Polska-Rumunia-Turcja oraz Polska-Ukraina-Turcja.

Prezydent Duda zdradza szczegóły negocjacji z Erdoganem

– Był impas. Kontaktował się z nami sekretarz generalny NATO, poinformował o tym, że impas jest. Ja się zdecydowałem na rozmowę z panem prezydentem...

zobacz więcej

– Z naszego punktu widzenia szczególnie istotna jest kwestia bezpieczeństwa południowej części wschodniej flanki NATO, czyli regionu Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego – zaznaczył Szczerski.

Tematem rozmów prezydentów będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka Rosji, relacje transatlantyckie, a także współpraca Unii Europejskiej z Turcją, przede wszystkim w zakresie polityki migracyjnej, ale też w zakresie współpracy gospodarczej. Jak dodał Szczerski, w rozmowach obu przywódców pojawi się również kwestia sytuacji na południu Kaukazu.

Rozmowy będą dotyczyły też współpracy banków centralnych Polski i Turcji, współpracy sektorów motoryzacyjnych oraz handlu – przekazał minister. Zaznaczył, że ważnym elementem kontaktów polsko-tureckich jest też edukacja.
B
– W Polsce przebywa ponad dwa tysiące tureckich studentów w ramach unijnego programu Erasmus. Polska jest jednym z pierwszorzędnych kierunków wyjazdów tureckich studentów w ramach Erasmusa do Unii Europejskiej – zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Duda i Erdogan omówią też sprawy związane z turystyką. – Mamy więc bardzo duży obszar rozmów politycznych i gospodarczych między Polską a Turcją – zaznaczył prezydencki minister.

Turcja stawia warunki NATO. Nie chce bronić Polski i krajów bałtyckich

Turcja odmawia wsparcia planu NATO w sprawie obrony Polski i państw bałtyckich. Deklaruje, że zmieni zdanie, jeśli Sojusz Północnoatlantycki...

zobacz więcej

Jak poinformował, podczas wizyty prezydenta dojdzie do podpisania umów dwustronnych, m.in. dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej w tym w sektorze rolnictwa oraz sportu i turystyki. Tematem rozmów będzie też współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas wizyty spodziewane jest także podpisanie dokumentów o współpracy związanej z bezzałogowymi statkami powietrznymi dla wojska. Zdjęcie modelu drona średniego zasięgu Bayraktar TB2 szef MON umieścił przed kilku dniami na Twitterze.

Zakup systemów bezzałogowych statków powietrznych rozpoznawczych i bojowych o różnych wielkościach, zasięgach i udźwigach przewidują od lat plany modernizacji technicznej wojska.

Modernizacja techniczna wojska


Jeden z nich – Gryf – zakłada wprowadzenie bezzałogowych statków powietrznych zapewniających rozpoznanie na poziomie dywizji. W listopadzie MON informowało o rozpoczęciu negocjacji z potencjalnymi dostawcami systemów taktycznych średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia nie tylko środków rozpoznania, ale i uzbrojenia. Również w poniedziałek prezydent weźmie udział w prezentacji Archiwum i Biblioteki dyplomaty Michała Sokolnickiego, a także złoży wieniec w Mauzoleum Kemala Ataturka, twórcy i pierwszego prezydenta współczesnego państwa tureckiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej