RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kaczyński: Jest wielkim błędem, że Banaś jest prezesem NIK

Prezes NIK Marian Banaś (fot. PAP/Paweł Supernak)
Prezes NIK Marian Banaś (fot. PAP/Paweł Supernak)

Jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli – ocenił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Sieci”. Prezes PiS był pytany, czy Marian Banaś prowadzi polityczną wojnę.

Jarosław Kaczyński: Szczepienia są naprawdę konieczne i niegroźne

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński na antenie Radia Olsztyn zaapelował do wszystkich o szczepienia przeciwko koronawirusowi. – Jest to...

zobacz więcej

Kaczyński w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika „Sieci” odniósł się m.in. do próby organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja zeszłego roku i krytycznych w tej sprawie wniosków Najwyższej Izby Kontroli. W jego ocenie opór wzbudziły nie wybory korespondencyjne, lecz zwykłe.

„To był święty obowiązek konstytucyjny rządzących. Akcja polityczna naszych przeciwników i niestety jednego z naszych koalicjantów, który się tutaj bardzo zagalopował, także w przekonywaniu samorządów do oporu, doprowadziły do tego, iż stało się to niemożliwe” – powiedział.

Zobacz także: Jak „Pancerny Marian” stał się „Pancer-NIK-iem Banasiem” 

Dodał, że ujawniło się, że „mamy błędnie skonstruowaną ordynację wyborczą, pozwalającą na takie polityczne blokady”.

Kaczyński o fuzji Orlenu i Lotosu: Umożliwi stworzenie europejskiego koncernu

Fuzja Orlenu i Lotosu umożliwi stworzenie koncernu na poziomie europejskim. To bardzo duża szansa umacniania jedności Międzymorza – otwarcie się na...

zobacz więcej

„A to, że potem ci sami ludzie, którzy egoistycznie, ze względu na chęć zmiany kandydata (w wyborach prezydenckich – red.) domagali się przesunięcia wyborów, stawali 10 maja przed punktami, gdzie zwykle mieściły się komisje wyborcze, i pytali złośliwie, gdzie głosowanie, to już dowód na nieprawdopodobną skalę hipokryzji, z jaką spotykamy się w naszym życiu publicznym. To to samo zjawisko, które niektórym politykom Platformy pozwala gościć w mediach i opowiadać o standardach antykorupcyjnych” – mówił Kaczyński.

Na uwagę, że NIK swoje zarzuty koncentruje na wyborach korespondencyjnych, odpowiedział: „Chcę, żeby to było jasno powiedziane: to była moja osobista decyzja, by spróbować skorzystać z doświadczenia bawarskiego i kanadyjskiego w organizacji takich głosowań. Problemem był brak większości w Sejmie dla tej sprawy. Nie zwalniało to jednak rządu z wykonania obowiązku konstytucyjnego i zostało zrobione wszystko, co możliwe, by został on wykonany. Bo my naprawdę szanujemy prawo i konstytucję. Mówienie tutaj o jakimś złamaniu prawa czy nadużyciu jest wielkim nieporozumieniem” – ocenił wicepremier.

Zobacz także: NIK: Marian Banaś nie złożył rezygnacji 

Polski Ład. Premier Morawiecki: Dopuszczam pewne zmiany

Polski Ład jest programem otwartym, bardziej zresztą społecznym niż politycznym. Dlatego w ostatnich dniach rozmawiałem z samorządowcami,...

zobacz więcej

Polityczna wojna Banasia?


Zapytany, czy prezes NIK Marian Banaś prowadzi polityczną wojnę, ocenił, że „jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli”.

„To jest stanowisko dla ludzi, którzy są poza jakimkolwiek podejrzeniem, całkowicie czystych. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek kłopoty w tej sferze, jeśli jest mocno skoncentrowany na sprawach materialnych, to nie powinien być prezesem NIK” – podkreślił prezes PiS.

Dodał, że w jego ocenie potrzebna jest ustawa, która pozwoliłaby w sytuacji postawienia zarzutów prezesowi NIK jego zawieszenie przez Sejm w pełnieniu obowiązków.

„Gdyby został uniewinniony, ewentualnie gdyby doszło do umorzenia ze względu na niewielką szkodliwość społeczną, choć tutaj miałbym już wątpliwości, wracałby na swoje stanowisko, a czas zawieszenia byłby doliczany do sześcioletniej kadencji. Nie byłoby krzywdy, ale byłby elementarny moralny i prawny porządek. Niestety w tym Sejmie ta ustawa nie ma chyba szans na przegłosowanie. Ale warto ją rozważyć” – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej