RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Partia Hołowni za natychmiastowym wstrzymaniem pracy kopalni Turów

– Należałoby wygasić konflikt i dostosować się do prawa – stwierdziła w programie „Strefa starcia” reprezentantka Polski 2050 Szymona Hołowni Kasia Jagiełło spytana o to, czy należy się dostosować do decyzji TSUE ws. kopalni Turów.

Trzaskowski za zamknięciem kopalni w Turowie: Nie ma innego wyjścia

Jest orzeczenie sądowe i rządzący muszą się do niego zastosować – powiedział Rafał Trzaskowski komentując decyzję TSUE, która nakazuje Polsce...

zobacz więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przychylił się do wniosku Czech i w zeszłym tygodniu nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Wstrzymanie wydobycia będzie miało drastyczne skutki nie tylko dla pracowników kopalni, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, gdyż wydobywany tam węgiel jest paliwem dla kluczowej z tego punktu widzenia elektrowni Turów.

Przedstawicielka Polski 2050 Szymona Hołowni jest za dostosowaniem się do decyzji i wstrzymaniem pracy w Turowie.

– Sądzę, że [należy to zrobić - przyp. red.] w tej chwili, żeby oszczędzić wszystkim Polakom wydatków, bo środki zapobiegawcze, jakie mogą zostać nałożone na Polskę, czyli kary, to są pieniądze z kieszeni wszystkich podatników – stwierdziła Kasia Jagiełło.

Aktywistka Greenpeace Poland i ekspertka ds. różnorodności biologicznej była jedną z ważniejszych postaci protestów w Puszczy Białowieskiej, w wyniku których zatrzymano wycinkę drzew ratującą las przed inwazją szkodników.

– Były też takie przypadki, kiedy nakazano zatrzymanie kopalni i elektrowni do momentu rozwiązania problemu. Wydaje się, że to powinno być w interesie Polski – kontynuowała aktywistka, unikając odpowiedzi wprost na pytanie.

Należałoby zadbać o mieszkańców, dobrze się z nimi komunikować, być w zgodzie z Unią Europejską, negocjować z Czechami (…) w tej chwili należałoby wygasić konflikt i dostosować się do prawa – odparła ostatecznie Jagiełło, która m.in. odpowiada za zielony program Polski 2050.

Również prezydent Warszawy i lider PO Rafał Trzaskowski chce natychmiastowego wstrzymania pracy w kopalni Turów. Fakt ten nie przypadł do gustu przedstawicielce partii Szymona Hołowni.

– To nadużycie. Nasze narracje są inne – stwierdziła komentując porównanie. – Chciałabym zwrócić uwagę, że nasz rząd, przede wszystkim nasz premier, powinien wykonać telefon do Czechów – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej