RAPORT

Pogarda

Białoruski dyplomata wezwany do polskiego MSZ. Nie chciał rozmawiać z mediami [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W związku z wydarzeniami w Mińsku do polskiego MSZ w trybie natychmiastowym został wezwany Chargé d’affaires Ambasady Republiki Białorusi w Warszawie. Po zakończonym spotkaniu dyplomata odmówił dziennikarzom komentarza. Temat przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku będzie tematem obrad Rady Europejskiej, które rozpoczynają się w poniedziałek. Podczas spotkania zostaną m.in. poruszone możliwe sankcje wobec władz Białorusi, o co zwrócił się wcześniej premier Mateusz Morawiecki.

Unijni politycy wzywają Mińsk do zwolnienia pasażerów i samolotu

Przebywająca w Wilnie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaapelowała do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego o...

zobacz więcej

Portal Onliner.by poinformował w niedzielę, że samolot z Romanem Protasiewiczem na pokładzie lądował w Mińsku awaryjnie z powodu informacji o bombie. Kontrolerzy z lotniska w Mińsku grozili załodze samolotu Ryanair zestrzeleniem - informuje Radio Swoboda. Ostatecznie informacja o bombie nie potwierdziła się. Białoruski opozycjonista został zatrzymany.

Oprócz Protasiewicza na pokładzie zarejestrowanego w Polsce samolotu znajdowało się 170 innych pasażerów. Z informacji, które przekazał minister spraw zagranicznych Litwy wynika, że wśród podróżnych są obywatele kilkunastu krajów. Wśród nich jest też czterech obywateli Polski.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że oburzenie polskiego rządu w sprawie zmuszenia do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku dotyczy również naruszenia procedur bezpieczeństwa. Celem strony białoruskiej były działania natury politycznej. Przydacz podkreślił, że w trakcie incydentu narażono zdrowie i życie pasażerów.

Zbigniew Rau: Akt terroryzmu


„Dziś cywilny samolot Ryanair został porwany. To akt terroryzmu państwowego popełniony na rozkaz Łukaszenki” - oświadczył we wpisie na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau.

Wezwał też do natychmiastowego uwolnienia Ramana Protasiewicza. „Przypomnę, że wszelkiego rodzaju terroryści są wrogami ludzkości, muszą być potępieni i ścigani” - czytamy we wpisie szefa MSZ.

Zatrzymanie białoruskiego opozycjonisty. Premier Morawiecki: Akt państwowego terroryzmu

Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny – napisał na Twitterze premier Mateusz...

zobacz więcej

Białoruski dyplomata wezwany do polskiego MSZ


„Okoliczności tego zdarzenia muszą zostać niezwłocznie wyjaśnione przed właściwymi instancjami międzynarodowymi. Społeczność międzynarodowa nie może pozostawić tych działań bez zdecydowanej odpowiedzi” – czytamy z kolei w oświadczeniu polskiego MSZ.

W związku z zaistniałą sytuacją wiceszef resortu Marcin Przydacz w trybie natychmiastowym wezwał do MSZ Chargé d’affaires Ambasady Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego.

„Celem spotkania było przekazanie zdecydowanego protestu wobec zmuszenia do lądowania cywilnego statku powietrznego linii Ryanair należącego do spółki zarejestrowanej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej” - podał resort w późniejszym komunikacie.

Przymusowe lądowanie w Mińsku tematem Rady Europejskiej


„Temat przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku będzie tematem obrad Rady Europejskiej, które rozpoczynają się w poniedziałek” – poinformował na Twitterze rzecznik przewodniczącego RE Charlesa Michela, Barend Leyts.

„Aktualizacja nt. Rady Europejskiej. Przewodniczący RE poruszy jutro (w poniedziałek) kwestię przymusowego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. Przy tej okazji omówione zostaną konsekwencje i możliwe sankcje” – poinformował. Wcześniej o rozszerzenie agendy o punkt dot. sankcji zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej