RAPORT

Pogarda

Prezydent Duda: Konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz Białorusi

Prezydent Andrzej Duda o wydarzeniach na Białorusi (fot. PAP/Paweł Topolski)
Prezydent Andrzej Duda o wydarzeniach na Białorusi (fot. PAP/Paweł Topolski)

Najnowsze

Popularne

Wydarzenia na Białorusi związane z wymuszeniem lądowania samolotu pasażerskiego są kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego. Społeczność międzynarodowa nie może pozostawać obojętna – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Białoruskie władze wymusiły w niedzielę lądowanie w Mińsku samolotu z opozycjonistą Romanem Protasiewiczem na pokładzie.

Zatrzymanie białoruskiego opozycjonisty. Premier Morawiecki: Akt państwowego terroryzmu

Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny – napisał na Twitterze premier Mateusz...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w swoim wpisie, że „konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz białoruskich”.

Portal Onliner.by poinformował w niedzielę, że samolot z Romanem Protasiewiczem na pokładzie lądował w Mińsku awaryjnie z powodu informacji o bombie. Ostatecznie informacja ta nie potwierdziła się. Białoruski opozycjonista został zatrzymany. Białoruskie władze wszczęły przeciw niemu kilka spraw karnych, a białoruskie KGB umieściło go na liście terrorystów, za co grozi mu kara śmierci.

Oprócz Protasiewicza na pokładzie zarejestrowanego w Polsce samolotu znajdowało się 170 innych pasażerów. Z informacji, które przekazał minister spraw zagranicznych Litwy wynika, że wśród podróżnych są obywatele kilkunastu krajów. Wśród nich jest też czterech obywateli Polski.

Para prezydencka na rozmowach w Turcji


W niedzielę para prezydencka wylądowała w Ankarze. Najważniejszymi tematami wizyty państwowej Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy w Turcji będą Bezpieczeństwo i współpraca w ramach NATO, umowa zbrojeniowa oraz kwestie rozwijania współpracy gospodarczej. Oficjalnie wizyta rozpoczyna się jutro i potrwa dwa dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej