RAPORT

Pogarda

Zatrzymanie białoruskiego opozycjonisty. Premier Morawiecki: Akt państwowego terroryzmu

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do zatrzymania białoruskiego opozycjonisty Romana Protasiewicza. Białoruskie władze wymusiły w niedzielę lądowanie w Mińsku samolotu z opozycjonistą na pokładzie.

Szef polskiego rządu poinformował, że zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela o „rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki”.

Opozycjonista zatrzymany na Białorusi. Prezydent i premier Litwy żądają jego uwolnienia

Litewski prezydent Gitanas Nauseda zażądał natychmiastowego uwolnienia białoruskiego opozycjonisty Romana Protasiewicza oraz wezwał kraje NATO i...

zobacz więcej

Portal Onliner.by podał w niedzielę, że samolot z Romanem Protasiewiczem na pokładzie lądował w Mińsku awaryjnie z powodu informacji o bombie. Ostatecznie informacja ta nie potwierdziła się. Białoruski opozycjonista został zatrzymany.

Opozycjoniście grozi kara śmierci


Roman Protasiewicz wyjechał z Białorusi w 2019 r., dzięki współpracy z kanałem NEXTA. Następnie został jego redaktorem. W ubiegłym roku relacjonował wybory na Białorusi i późniejsze protesty. Białoruskie siły bezpieczeństwa wszczęły przeciw niemu kilka spraw karnych, a białoruskie KGB umieściło go na liście terrorystów, za co grozi mu kara śmierci.

Zatrzymanie Protasiewicza skomentowała przebywająca na emigracji w Wilnie była kandydatka w wyborach prezydenckich i liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.

Jest absolutnie oczywiste, że to operacja służb specjalnych” – czytamy w niedzielę w kanale Cichanouskiej w Telegramie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej