RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prof. Staniszkis znów zmienia zdanie w sprawie PiS. „Jestem optymistką”

Prof. Jadwiga Staniszkis uważa, że kolejna wygrana PiS byłaby dobra dla Polski (fot. Wiki 2.0/Stephan Röhl)
Prof. Jadwiga Staniszkis uważa, że kolejna wygrana PiS byłaby dobra dla Polski (fot. Wiki 2.0/Stephan Röhl)

Przez lata prof. Jadwiga Sztaniskis sympatyzowała z Prawem i Sprawiedliwości, ale gdy partia wygrała wybory, stała się jej krytykiem. W wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Newsweek” znów zmieniła front.

Nowy sondaż do Sejmu. Duże zmiany, zaskakujący wynik dwóch partii

Najwięcej zyskuje Prawo i Sprawiedliwość, z kolei traci najwięcej Koalicja Obywatelska – wynika z nowego sondażu pracowni Estymator. Ruch Szymona...

zobacz więcej

Jeszcze niedawno prof. Staniszkis mówiła o dzieleniu społeczeństwa przez PiS, pogłębianiu demoralizacji, co ma być „kluczowe dla władzy autorytarnej”. Teraz jednak stwierdziła, że możliwa jest kolejna kadencja tego ugrupowania, co – oceniła – byłoby dobre dla Polski.

– Upadek demokracji nie musi oznaczać kryzysu społecznego. Dlatego tak jak kilka lat temu byłam wielką pesymistką, jeśli chodzi o rządy PiS, tak dziś jestem optymistką – powiedziała socjolog.

„Wygrana PiS wydaje się bardzo prawdopodobna”


Staniszkis wskazała na atuty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Znam go od czasów, gdy był studentem, i wiem, że jego wiara w siebie jest jego bardzo silnym atutem politycznym. Myślę, że dzięki niej zwycięży – powiedziała. – Oczywiście w polityce nic nie jest rozstrzygnięte, dopóki nie zostaną ogłoszone wyniki wyborów, ale jak obserwuję dzisiejszy stan polityki, to kolejna wygrana PiS wydaje się bardzo prawdopodobna – dodała.

Socjolog przyznała, że scena polityczna obecnie wygląda tak, iż opozycja jest słaba a PiS mocne. – Przy czym fakt, że opozycja jest w rozsypce, to także wynik rangi Kaczyńskiego. Druga strona nie ma dziś polityka tej klasy. W tym sensie rzeczywiście nie ma z kim przegrać i jest niejako skazany na sukces. Uważam, że jeśli uda mu się wygrać po raz trzeci, to będzie to wygrana na dłużej niż jedną kadencję. I będzie to pozytywne dla Polski – podkreśliła. Internauci byli zdziwieni woltą prof. Staniszkis. „Pani Profesor znów w formie. Jej cechy charakterystyczne, mówi zawsze coś innego niż wszyscy spodziewają się usłyszeć i ma ładną szminkę”, „Prof. Staniszkis jak zawsze nieprzewidywalna. Ale to zaleta” – to tylko niektóre komentarze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej