RAPORT

Pogarda

Budowa Nord Stream 2. USA nałożyły sankcje na rosyjskie firmy i statki

Sankcje dotyczą rosyjskich podmiotów związanych z budową Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Sankcje dotyczą rosyjskich podmiotów związanych z budową Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

USA wprowadziły sankcje przeciwko rosyjskiej Służbie Ratownictwa Morskiego, trzem przedsiębiorstwom i 13 statkom uczestniczącym w budowie gazociągu Nord Stream 2 – poinformowano na stronie Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych.

USA odstąpią od sankcji na firmę budującą Nord Stream 2. Podają powód

Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2....

zobacz więcej

Na liście sankcji datowanych na 21 maja znalazły się: Służba Ratownictwa Morskiego (Morspas), trzy przedsiębiorstwa – spółki Mortranssewis, Samarskij Tiepłoenergeticzeskij Imuszczestwiennyj Fond (ang. Samara Heat and Power Property Found) oraz Koksochimtrans – a także 13 statków, w tym barki, holowniki, statki zaopatrzeniowe, m.in. „Akademik Czerski”, „Bałtijskij Issliedowatiel”, „Kapitan Bekłemiszew”, „Siwucz” i „Spasatiel Karew”.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że należy przyjrzeć się działaniom Stanów Zjednoczonych, które ogłosiły sankcje wobec Nord Stream 2, w kontekście planowanego spotkania prezydentów obu krajów.

– Musimy się temu przyjrzeć. Z naszymi kolegami jest zawsze tak samo. Mówią jedno, robią drugie – powiedział Pieskow agencji Interfax, spytany o to, czy Moskwa weźmie pod uwagę to posunięcie Waszyngtonu, pracując nad spotkaniem Władimira Putina z Joe Bidenem. – Zobaczymy, co będzie dla nas najlepsze – dodał.

Departament Stanu powiadomił w raporcie przedłożonym w środę Kongresowi, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu Nord Stream 2. Resort potwierdził, że firma Nord Stream AG i jej szef Matthias Warnig zaangażowani są w działalność podlegającą, zgodnie z amerykańskim prawem, sankcjom. Odstąpienie od nich tłumaczył jednak „względami interesu narodowego” USA.

CZYTAJ TAKŻE: USA odpuszczają ws. Nord Stream 2. Jaki: Putin będzie mógł szantażować

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej