RAPORT

Pogarda

„Biden udzielił Putinowi rozgrzeszenia”. Amerykański dziennik krytykuje prezydenta

Prezydent USA Joe Biden (fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL)
Prezydent USA Joe Biden (fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL)

Najnowsze

Popularne

Amerykański dziennik „New York Post”, odnosząc się do kwestii odstąpienia od sankcji wobec firmy nadzorującej budowę Nord Stream 2, skrytykował demokratycznych prezydentów USA Baracka Obamę i Joe Bidena za ich politykę wobec Kremla.

„Dobrodziejstwo dla Kremla, zmora dla sojuszników”. Amerykański senator ostro o decyzji Bidena

Decyzja prezydenta Bidena o odstąpieniu od sankcji na rosyjski rurociąg Nord Stream 2 „pomaga Rosji, szkodząc jednocześnie Ukrainie i amerykańskim...

zobacz więcej

Gazeta przypomniała, że choć niedawno administracja Bidena nazwała rurociąg „złym interesem”, zmieniła zdanie. Sankcje nie obejmą ani firmy Nord Stream 2 AG, ani jej prezesa Matthiasa Warniga, którego „NYP” określa jako byłego agenta Stasi i współpracownika prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Odkładając na bok debatę na temat użyteczności odstąpienia od sankcji, wyciszona reakcja na ich zniesienie po raz kolejny ujawnia, że histeria związana z rosyjską zmową, która ogarnęła media i debaty polityczne na prawie pięć lat, była wykalkulowanym wysiłkiem mającym na celu nakręcenie kłamstwa” – uważa komentator David Harsanyi.

Wylicza, że Obama spędził dwa lata, próbując storpedować ustawę Magnickiego, zezwolił też Rosji na bezkarne działania w Syrii, aby chronić perspektywy porozumienia irańskiego. „To Joe Biden, a nie Trump, był orędownikiem »resetu« i skapitulował wobec Rosji w sprawie przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu. (...) Prezydent Obama uczynił członkostwo Rosji w WTO priorytetem w stosunkach USA-Rosja w 2011 roku” – pisze „NYP”.

USA odpuszczają ws. Nord Stream 2. Jaki: Putin będzie mógł szantażować

Europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki skrytykował na łamach tygodnika „Der Spiegel” rezygnację USA z sankcji przeciwko Nord Stream 2. Zarzucił...

zobacz więcej

Broń dla Ukrainy


Zwraca uwagę, że administracja Trumpa zainicjowała sprzedaż „śmiercionośnej” broni Ukrainie – w tym pocisków przeciwczołgowych. Trump przywrócił sprzedaż systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Europy Wschodniej. Odmówił przedłużenia jednostronnego porozumienia w sprawie kontroli zbrojeń, a Biden zabiega o jego przedłużenie.

„Nord Stream 2 nie tylko wzbogaca i wzmacnia władzę Putina, ale także stoi w bezpośredniej sprzeczności z deklaracją Bidena, że »kryzys klimatyczny« jest głównym czynnikiem wpływającym na decyzje jego administracji w zakresie polityki zagranicznej. Rurociąg prawdopodobnie w znacznym stopniu podkopie zdolność Niemiec, które obecnie są w trakcie wycofywania się z energetyki jądrowej, do realizacji celów porozumienia paryskiego. Z drugiej strony, porozumienie to, do którego Biden przyłączył się jako jeden z pierwszych prezydentów, jest korzystne również dla Rosji, która po prostu zignoruje niewygodne cele dotyczące emisji dwutlenku węgla” – przewiduje Harsanyi.

Za znamienne uznał, że informacje o odstąpieniu od sankcji pojawiają się zaledwie tydzień po tym, jak cyberatak pochodzący z Rosji spowodował zamknięcie potężnego rurociągu Colonial Pipeline, za co „Biden udzielił Putinowi rozgrzeszenia”, zanim doszło do poważniejszego śledztwa. Zdaniem komentatora miało to też na celu złagodzenie napięć przed spotkaniem w Islandii sekretarza stanu Antony'ego Blinkena z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

„Nie ulega wątpliwości, że każdy taki czyn ze strony Trumpa spotkałby się z szaleńczym wrzaskiem spiskowców, którzy wciąż zasiedlają sieci kablówek. Zastanawialiby się głośno, jaki »kompromat« Putin miał na Trumpa. Biden powiedział wiele pogardliwych rzeczy o Putinie – nazywając go »złem« i »mordercą« (prawda i prawda) – ale nie ma dowodów na to, że jego polityka jest bardziej surowa wobec Rosji niż polityka Trumpa. Pod wieloma względami wydaje się wręcz, że jest mniej” – konkluduje „NYP”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej