RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Współpraca PiS z Kukiz'15. Prezes Kaczyński: Mam nadzieję...

Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce poszerzyć koalicję (fot. PAP/Leszek Szymański)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce poszerzyć koalicję (fot. PAP/Leszek Szymański)

Mam nadzieję, że są sprawy w których możemy współdziałać. Pytanie zasadnicze dotyczy tego, czy będzie chciał pracować w ramach stabilnego porozumienia politycznego – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Sieci” pytany o współpracę z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem. Skomentował również poparcie Lewicy dla Krajowego Planu Odbudowy.

Müller: Reforma, którą proponujemy, jest reformą sprawiedliwych podatków [WIDEO]

Reforma podatkowa, która została zaproponowana przez PiS, dotyczy modyfikacji systemu, który obecnie funkcjonuje. Taki system powodował, że osoby,...

zobacz więcej

Portal wPolityce.pl opublikował kolejny fragment wywiadu, którego prezes PiS udzielił tygodnikowi „Sieci”. Cała rozmowa ma ukazać się w poniedziałek. W publikacji przekazano zakulisowe informacje, że „PiS pracuje nad poszerzeniem poparcia w parlamencie dla rządu, przyciągnięciem posłów niezrzeszonych czy z innych ugrupowań, tak aby zmniejszyć zależność od jednego z koalicjantów”, a także, że „padają liczby: w orbicie obozu rządowego ma być już 240 posłów”.

W tym kontekście prezes PiS został zapytany, czy to prawda, odpowiedział: „Tak mniej więcej to wygląda, ale dopóki to nie jest na stole, sprawdzone w boju, to nie ma sensu o tym mówić”.

Różnica zdań w PiS


Zapytany, czy formalne poszerzenie koalicji na przykład o inny podmiot było kiedykolwiek realne, prezes Kaczyński stwierdził: „Tu jest różnica zdań pomiędzy mną a innymi bardzo ważnymi politykami Prawa i Sprawiedliwości”.

– Niektórzy uważali pewne opcje za możliwe, choć dzisiaj już chyba zrezygnowali z tego przeświadczenia. Ja uważałem, że to niemożliwe, bo jestem w polityce dłużej niż oni. Chociaż są tam osoby przychylne takim pomysłom, to mają za słabą pozycję, by zmienić główną linię swojej formacji – powiedział. Prezes PiS pytany, czy z Kukizem da się rządzić, odparł: „Mam nadzieję, że są sprawy w których możemy współdziałać”. – Pytanie zasadnicze dotyczy tego, czy będzie chciał pracować w ramach stabilnego porozumienia politycznego – stwierdził. – Osobiście bardzo go polubiłem. Kiedyś, po dłuższym spotkaniu przy kolacji i po kilku lampkach, powiedział mi nawet, że ładnie śpiewam. Tym już całkowicie pozyskał moją sympatię – dodał Kaczyński.

W rozmowie padło także pytanie o Lewicę i prowadzący ją stwierdził, że „podczas głosowania nad Krajowym Planem Odbudowy stało się jednak w Polsce coś ważnego”. Prezes PiS przyznał tu rację. – Tak, stało się coś ważnego, doceniam to, ale jesteśmy jednak z antypodów politycznych i musimy to brać pod uwagę – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej