RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Fotoradary. Jest stanowisko resortu infrastruktury

Fotoradary mają zacząć robić zdjęcia będące podstawą mandatów już na początku lata (fot. PAP/Paweł Supernak)
Fotoradary mają zacząć robić zdjęcia będące podstawą mandatów już na początku lata (fot. PAP/Paweł Supernak)

Nie planujemy zmiany przepisów określających barwę obudów tych urządzeń – odpowiedziało Ministerstwo Infrastruktury na pytanie zadane przez PAP. Zmiany koloru fotoradarów – postawionych na zabytkowym moście Poniatowskiego – chciał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Fotoradary na moście Poniatowskiego. Konserwator żąda zmiany ich lokalizacji

Na moście i wiadukcie Poniatowskiego w Warszawie stanęło sześć fotoradarów, za które Zarząd Dróg Miejskich zapłacił 1,8 mln zł. Mazowiecki...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury odpowiedział na pytanie o to, czy możliwa jest zmiana koloru fotoradarów postawionych na moście Poniatowskiego w Warszawie, o co także wnioskował w liście do resortu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami obudowy stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów) w zakresie barwy powinny spełniać wymagania określone w przepisach pkt 14.6 załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach – wskazał Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

– W ocenie Ministerstwa Infrastruktury dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym obudowy stacjonarnych urządzeń rejestrujących powinny być widoczne dla kierującego pojazdem z dostatecznej odległości, dlatego nie planujemy zmiany przepisów określających barwę obudów tych urządzeń – dodał rzecznik.

Konflikt o lokalizację i wygląd zamontowanych już szaf fotoradarów na zabytkowym moście Poniatowskiego toczy się już od ponad tygodnia. Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki zawnioskował o zmianę ich lokalizacji tłumacząc, że nie znał ich dokładnego położenia. ZDM odpowiedział, że „Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków prawie rok temu wydał zgodę na montaż fotoradarów na moście i na wiadukcie w zakresie i sposobie wykonania określonym w programie robót, który był załącznikiem do tej zgody, i w którym jest zarówno ich wygląd, jak i mapa z lokalizacją”.

Krytykowany był też wygląd fotoradarów. „Wygląd fotoradarów i ich ulokowanie w stosunku do jezdni określają przepisy. Nie są ładne, ale przez lata wszyscy zawsze chcieli, by były jak najbardziej jaskrawe. No to w przepisach są” – napisał na Facebooku Zarząd Transportu Miejskiego.

Radary na moście Poniatowskiego usytuowane są po obu brzegach Wisły. Gdy już zaczną działać, kierowcy jadący w kierunku Pragi będą musieli na nie uważać przy wieżycy, następnie nad ul. Solec, a także nad Wisłą. Na pasie dla jadących z Pragi w kierunku centrum pierwszy fotoradar będzie fotografował pojazdy przekraczające prędkość przed Wybrzeżem Szczecińskim, następny niemal na wysokości lewego brzegu Wisły, a ostatni nad ul. Kruczkowskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej