RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wyniki finału Eurowizji 2021. Znamy zwycięską piosenkę [WIDEO]

Zwycięski zespół  Måneskin z Włoch (fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN)
Zwycięski zespół Måneskin z Włoch (fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN)

W piątek w Rotterdamie odbył się finał Eurowizji 2021. Wiemy już, kto wygrał tegoroczną edycję konkursu.

Występ Rafała Brzozowskiego na Eurowizji 2021. Są wyniki półfinału

W czwartek w Rotterdamie odbył się drugi półfinał Eurowizji 2021, w którym wystąpił Rafał Brzozowski. Wiemy już, którzy uczestnicy wezmą udział w...

zobacz więcej

W finale 65. Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpiło 26 uczestników: 20 z dwóch półfinałów, tzw. Wielką Piątkę (Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy), którzy mieli pewne miejsce oraz gospodarza − Holandię.

Kto wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 2021?


W konkursie Eurowizji 2021 zwyciężyli Włosi – zespół Måneskin z utworem „Zitti e buoni”.

Włosi według bukmacherów byli głównymi faworytami do zwycięstwa w konkursie.

Po zsumowaniu głosów jurorów i telewidzów włoski zespół Måneskin znalazł się na pierwszym miejscu, przed Francją i Szwajcarią. Pierwszą piątkę zamknęli przedstawiciele Islandii i Ukrainy.

To trzecia wygrana Włochów w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Wcześniej reprezentanci tego kraju zwyciężyli w 1964 r. – Gigliola Cinquetti i w 1990 r. – Toto Cutugno. Dotychczas Włochy dwukrotnie pełniły funkcję gospodarza: w 1965 r. konkurs odbył się w Neapolu, a w 1991 r. w Rzymie.


Po ogłoszeniu wyników krajowych jury zespół Måneskin z 206 punktami zajmował dopiero czwarte miejsce, za Maltą (208 pkt.), Francją (248 pkt.) i Szwajcarią (267 pkt.). Jednak widzowie przyznali im 318 punktów, co pozwoliło im na zwycięstwo, z 524 punktami. Francja zdobyła 499 (w tym 251 od widzów), Szwajcaria 432 (165 od widzów), a Malta 255 (47 od widzów).

Zespół Måneskin


Zespół powstał w 2016 roku. W jego skład wchodzą: wokalista Damiano David, gitarzyści Victoria De Angelis i Thomas Raggi oraz perkusista Ethan Torchio.

Nazwa zespołu w języku duńskim oznacza „światło księżyca”. Pomysłodawczynią tej nazwy jest członkini zespołu Victoria De Angelis, która ma duńskie pochodzenie.

Måneskin w 2017 roku wziął udział w jedenastej edycji włoskiej wersji programu X Factor, gdzie zajął drugie miejsce. W tym samym roku wydał swoją pierwszą EP'kę „Chosen”

W 2018 roku zespół wydał swój pierwszy album studyjny zatytyłowany „Il ballo della vita”. Płyta okazała się bardzo dużym sukcesem w kraju, docierając do pierwszego miejsca włoskiej listy sprzedaży oraz osiągając status trzykrotnej platyny.

W 2021 roku zwyciężyli w festiwalu San Remo z utworem „Zitti e buoni”. Zostali tym samym reprezentantami Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Jak poradził sobie Rafał Brzozowski na Eurowizji 2021?


W czwartek w Rotterdamie odbył się drugi półfinał Eurowizji 2021, w którym wystąpił Rafał Brzozowski. Reprezentant Polski wykonał w nim piosenkę „The Ride”. Utwór został napisany i skomponowany przez szwedzkich kompozytorów: nominowanego do nagrody Grammy Joakima Övreniusa oraz Thomasa Karlssona, Clarę Rubensson, Johana Mauritzsona.

Dyrektorem artystycznym wideoklipu i występu scenicznego „The Ride” jest Mikołaj Dobrowolski, choreografię stworzył Agustin Egurrola, a wideo wyreżyserował Pascal Pawliszewszki.

Niestety, w tym roku w finale Eurowizji zabrakło reprezentanta Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej