RAPORT

Pogarda

„Brawo, pani sędzio!” - Thun zadowolona z wyroku TSUE ws. kopalni Turów

Róża Thun zadowolona z decyzji TSUE ws. kopalni Turów (fot. Shutterstock; Getty Images)
Róża Thun zadowolona z decyzji TSUE ws. kopalni Turów (fot. Shutterstock; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w piątkowym komunikacie, że Polska zostaje zobowiązana do wstrzymania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Swojego zadowolenia z powodu tej decyzji nie ukrywa europosłanka Róża Thun.

Ziobro: Decyzja TSUE uderza w suwerenność energetyczną; trąci duchem kolonialnym

Unijny trybunał uderza nie tylko w nasze podstawowe interesy gospodarcze, ale też w suwerenność energetyczną Polski - powiedział w piątek PAP...

zobacz więcej

W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do TSUE w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów. Praga domagała się wstrzymania wydobycia w Turowie do czasu decyzji TSUE. W piątkowym postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta uwzględniła czeski wniosek do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku.

Decyzja TSUE skomentował m.in. premier Mateusz Morawieckim, który stwierdził, że „żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich”.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta opublikował natomiast na Twitterze zdjęcie wiceprezes TSUE, która – jak napisał – „jednoosobowo nakazała natychmiastowe zamknięcie kopalni w Turowie”.

Wpis skomentowała europosłanka Róża Thun, która nie ukrywa, że decyzja Trybunału ją cieszy. „Brawo, Pani Sędzio!” – napisała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej