RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Müller: Reforma, którą proponujemy, jest reformą sprawiedliwych podatków [WIDEO]

Reforma podatkowa, która została zaproponowana przez PiS, dotyczy modyfikacji systemu, który obecnie funkcjonuje. Taki system powodował, że osoby, które zarabiały mniej, płaciły procentowo więcej podatków niż osoby zarabiające najwięcej – powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że na proponowanych zmianach zyska 18 mln osób.

Polski Ład. Jak zmienią się pensje?

Polski Ład jest korzystny lub neutralny dla 90 proc. podatników; na emeryturze bez podatku zyska aż 91 proc. emerytów i rencistów, a 18 mln Polaków...

zobacz więcej

Rzecznik rządu powiedział podczas konferencji prasowej, że wokół zaproponowanych przez Zjednoczoną Prawicę rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie pojawiło się wiele mitów.

– Nasza reforma, którą proponujemy, jest reformą sprawiedliwych podatków. Zyska na niej 18 mln Polaków. Zyska na tym 91 proc. emerytów i rencistów. Proponujemy także cały pakiet działań dla klasy średniej – zapewnił rzecznik.

Podkreślił, że „ulga dla klasy średniej zaproponowana przez pana premiera Mateusza sprawia, że 90 proc. obywateli na tej reformie zyskuje lub jest ona dla nich neutralna”.

Wsparcie dla rodzin


Rzecznik zwrócił uwagę, że Polski Ład wprowadza także kolejne środki pomocowe dla rodzin. Program przewiduje wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców. To w sumie 12 tys. zł, które rodzice będą mogli wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia.

Rodzice sami wybiorą wariant: po 1000 zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Jeśli kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona. Müller odniósł się też do zawartych w Polskim Ładzie kwestii mieszkaniowych. – Dzisiaj jest tak, że młoda rodzina, która chciałby zakupić własne mieszkanie potrzebuje od 10 do nawet 20 proc. wkładu własnego przy kredycie. To oznacza, że musi mieć w żywej gotówce od 30 do 60 tys. zł. Ta bariera zostanie zlikwidowana, ten wkład w ramach gwarancji bankowych zagwarantuje państwo – wyjaśnił. W piątek rzecznik stwierdził, że prace nad zmianami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu i przygotowaniem konkretnych projektów są „dość zaawansowane”. – Chcielibyśmy, aby ostateczny projekt został zaakceptowany przez rząd wczesną jesienią i żeby weszły one w życie od 1 stycznia 2022 – dodał rzecznik rządu.

Zastrzegł, że projekty przejdą jeszcze cały proces uzgodnień i konsultacji i ten proces – jak ocenił – ma szanse rozpocząć się jeszcze przed wakacjami.

CZYTAJ TAKŻE: GUS: Średnia płaca w Polsce wzrosła o blisko 10 procent

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej