RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy sondaż do Sejmu. Duże zmiany, zaskakujący wynik dwóch partii

Duże zmiany poparcia (fot.  PAP/Radek Pietruszka)
Duże zmiany poparcia (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najwięcej zyskuje Prawo i Sprawiedliwość, z kolei traci najwięcej Koalicja Obywatelska – wynika z nowego sondażu pracowni Estymator. Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 zanotował lepsze poparcie niż w ostatnim badaniu. Jak wygląda dziś poparcie dla wszystkich partii na polskiej scenie politycznej i jak rozłożyłyby się mandaty w Sejmie? – wyniki poniżej.

Sondaż – kto wygrałby wybory. Zmiany poparcia po ogłoszeniu Polskiego Ładu

PiS umacnia swoją pozycję lidera i ma coraz większe poparcie – wynika z nowego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Spadek...

zobacz więcej

Sondaż. PiS się umacnia, KO nie


Badanie przeprowadzono na zlecenie dorzeczy.pl. Wynika z niego, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałaby je partia Jarosława Kaczyńskiego, notując 38,4 proc. To o 2,5 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Na drugim miejscu znalazła się partia Szymona Hołowni Polska 2050 uzyskując wynik 22,2 proc.; to wzrost notowań o 1,3 pkt. proc.

Podium zamyka Koalicja Obywatelska, na którą wskazało zaledwie 14,6 proc. badanych. To wynik gorszy od poprzedniego – ugrupowanie traci 3,5 pkt. proc.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Lewica – 10,8 proc. (+0,1 pkt. proc.) oraz Konfederacja – 7,1 proc. (+0,3 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby zaś PSL – Koalicja Polska – 4,7 proc. (-0,5 pkt. proc.) i Kukiz'15 1,9 proc. (-0,2 pkt. proc.).

Chęć oddania głosu na inną formację zadeklarowało 0,3 proc. pytanych.

Podział na mandaty


Jak informuje portal, w przypadku takiego wyniku wyborów parlamentarnych, podział na mandaty prezentowałby się następująco:

• PiS – 215
• Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 – 113
• Koalicja Obywatelska – 67
• Lewica – 43
• Konfederacja – 21
• PSL - Koalicja Polska – 0
• Kukiz'15 – 0

Badanie przeprowadzono 20-21 maja 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu oddadzą głos. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 57 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej