RAPORT

Pogarda

Błaszczak: Kupimy drony bojowe od Turcji

Najnowsze

Popularne

Polska kupi 24 drony bojowe od tureckiego przemysłu. Pierwszy z czterech zestawów trafi na wyposażenie naszego wojska już w 2022 roku – powiedział w Polskim Radiu24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Fregata dla Marynarki Wojennej. Błaszczak podał datę podpisania kontraktu

– Fregata, która zostanie wyprodukowana w polskich stoczniach, będzie również wartościowa, jeśli chodzi o siłę rażenia – ocenił szef MON Mariusz...

zobacz więcej

Bezzałogowce Bayraktar TB2 będą uzbrojone w rakiety przeciwpancerne.

Szef MON dodał, że umowa z tureckim przemysłem zbrojeniowym przewiduje również pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Serwisowaniem bezzałogowych samolotów będzie zajmowało się – jak zaznaczył minister Mariusz Błaszczak – „wojskowe przedsiębiorstwo”.

Umowa zostanie zawarta z pominięciem przetargu, w ramach tak zwanej pilnej potrzeby operacyjnej.

Drony Bayraktar TB2, które planuje kupić polski MON, to bezzałogowce sprawdzone między innymi w konfliktach w Libii, Syrii oraz w walkach o Górski Karabach. Wcześniej kierownictwo resortu obrony nie sygnalizowało chęci kupna konkretnych modeli dronów. Mówiło się jedynie, że trwa rozeznanie rynku w ramach programu o kryptonimie „Gryf”. Na koniec ubiegłego roku Inspektorat Uzbrojenia informował jedynie, że faza analityczna dobiega końca i jest coraz bliżej ogłoszenia przetargu.

Umowa w sprawie zakupu tureckich dornów ma zostać podpisana w najbliższy wtorek, w czasie oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe okręty dla Marynarki Wojennej. Szef MON: Mają odstraszać ewentualnego agresora 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej